PIVNÝ ŠTÝL > American IPA

American IPA / AIPA
IBU: 40 - 70
SRM 6 - 14
ABV: 5.5 - 7.5 %

Chmeľový atak  (88/100)

Zverejnené 27.07.2020 23:12   |   autor: adrik   |   diskusia: 0
#American IPA #Browar PINTA

Atak chmielu bola jedna z mojich prvých íp z malých poľských pivovarov. Už vtedy to bol nenormálny chmeľový náhul. Preto ak som zbadal v obchode Smaki Podhala v Zakopanom (Pilsudskiego 2C) starú známu zelenú etiketu, prihodil som jednu butelku k nákupu. A ako dopadlo toto pivo po rokoch?

» čítaj ďalej

Šialený alchymista (z archívu)  

Zverejnené 12.07.2020 23:45   |   autor: adrik   |   diskusia: 0
#American IPA #Browar Dukla

Browar Dukla nájdete len niekoľko kilometrov od slovenských hraníc v maličkom poľskom mestečku Dukla (okolo 2000 obyvateľov). Prvé pivo navarili v januári 2015 a odvtedy sa pekne rozbehli s vrchne, ale i spodne kvasenými pivami. Navyše každú butelku (0.5 l fľaša) zdobí unikátna kreslená etiketa. A aby toho nebolo málo, "postavičky" na etiketách ožili v niekoľkých komixových zošitoch, ktoré mapujú miestnu pivnú scénu. Stále málo dôvodov zastaviť sa tu pri návšteve Duklianskeho priesmyku?

» čítaj ďalej

MOUT Bierfestival - Arnhem 2019 (z archívu)  

Zverejnené 05.07.2020 15:08   |   autor: adrik   |   diskusia: 0
#Russian Imperial Stout #Sour IPA #Black IPA #IPA #American IPA #Belgian Blond Ale #American Pale Ale #Fruit Beer #VandeStreek Bier #Kompaan #Brouwerij Frontaal #Het Roze Varken #Brouwerij Troost #Hooglander Bier #Brouwerij CC #Bridge Brew House #Lux Brewery

Naraziť v Holandsku na neobyčajné pivo nie je žiaden problém. Aj tá najzašitejšia samoobsluha na vidieku ponúka plné regály špeciálov od veľkých, ale i malých hráčov. A to radšej ani nepíšem o rôznych pivotékach ... Rovnako je to aj v podnikoch, bez problémov aj v tých, ktoré sa na pivá vôbec nešpecializujú. Aj náročnejší pivár si v nich vie vybrať, ak nie čapované, tak minimálne z ponuky lahváčov. A že sa tam s vami nijak nemaznajú. IPY, dubble, tripple, quadruple, hlavne Belgičania, ... rajská záhrada silných pív. Aj napriek týmto "vymoženostiam", či skôr štandartu, sme sa vybrali na MOUT Bierfestival.

» čítaj ďalej

Naozajstná americká IPA?  (74/100)

Zverejnené 24.06.2020 23:28   |   autor: adrik   |   diskusia: 0
#American IPA #Pivovar Karpat

Pri receptúre tejto IPY stál americký sládok Matthew Wirtz žijúci na Slovensku. Kým som sa dostal k tomuto pivu (popravde zo skúseností s Karpatom z Tesca som edíciu True American nemal chuť vyhľadávať (patria do nej ešte Black Friday IPA a Summer Boys Ale)), Matthew z pivovaru Karpat odišiel. Recept zostal pivovaru aj po jeho odchode a Apache IPA varí pivovar aj naďalej. Úspešne?

» čítaj ďalej

Nasleduj toto pivo!  (94/100)

Zverejnené 10.06.2020 16:35   |   autor: adrik   |   diskusia: 0
#American IPA #Falkon Independent Brewery

Nepamätám si, že by som od českého Falconu pil nejaké zlé pivo. Ani podpriemerné alebo priemerné. Aj keď ide stále o kočovníka Jakuba, ktorý strieda malé nezávislé pivovary, svoju latku si drží prekliate vysoko. Mslím, že ho môžem v mojom imaginárnom rebríčku pretlačiť na vrchol rebríčka českých pivovarov (som zvedavý, kto ho raz predbehne). Takže keď som uvidel v chladničke istého podniku Stalker IPU, nebolo vôbec o čom rozmýšľať ...

» čítaj ďalej

Torpédo, ktoré vždy zasiahne cieľ  (93/100)

Zverejnené 04.03.2020 17:58   |   autor: adrik   |   diskusia: 0
#American IPA #Sierra Nevada Brewing Company

Stačilo by asi napísať Sierra Nevada a back to roots. Za 40 rokov toho napáchali a navymýšľali viac než dosť a vo veľkej miere tiež prispeli k americkej pivnej revolúcii, ktorá sa neskôr rozšírila do celého sveta. Pri tomto pive bolo prvýkrát použité Hop torpedo - zariadenie, ktoré vymysleli na suché chmelenie, cez ktoré riadia koľko chmeľovej arómy sa má do piva dodať, a to bez pridania ďalšej horkosti. Šialenci!

» čítaj ďalej

Pekelné eldorádo zo Žitného ostrova  (77/100)

Zverejnené 06.02.2020 13:05   |   autor: adrik   |   diskusia: 0
#American IPA #Rye Island

Ak si dobre pamätám, tak od kočovníkov Rye Island z Veľkého Medera sa ku mne ešte žiadne pivo nedostalo, takže keď som v chladničke pivotéky 100 IBU v Nitre uvidel dovtedy "neznáme" logo a rozšifroval, že ide o štýl AIPA (American India Pale Ale), nebolo o čom.

» čítaj ďalej