Pivná turistika

Porter

Stredne silné tmavohnedé anglické pivo s umierneným praženým a horkým charakterom. Môže mať celý rad pražených chutí, bez pripálených vlastností. Často má sladový čokoládový a karamelový profil.
V Spojenom kráľovstve sa jednoducho nazýva Porter. Pochádza z Londýna zo začiatku 18-teho storočia. Vyvinul sa ako silnejšia chmeľová verzia v tom čase populárneho hnedého piva. Prispelo k tomu vynájdenie čierneho sladu v roku 1817 a nástup priemyselného pivovarníctva, ako aj preferencie spotrebiteľov či vojny a daňová politika. Hovorí sa, že názov bol odvodený od jeho popularity medzi londýnskou robotníckou triedou, ktorá vykonávala rôzne bežné úkony spojené s prenášaním nákladu. Rodič rôznych regionálnych interpretácií a predchodca všetkých Stoutov (ktoré sa pôvodne nazývali "Stout Porters"). Názov English Porter sa používa na odlíšenie od iných odvodených Portov opísaných v BJCP.
Stredne až stredne slabá chlebová, keksíková a toastová sladová aróma s miernym pražením, často ako čokoláda. Dodatočná komplexnosť sladu môže byť prítomná ako karamel, oriešky, sladkého drievka. Kvetinové alebo zemité chmele môžu byť až strednej intenzity. Mierne ovocné estery voliteľné, ale žiadúce. Tolerovaný nízky diacetyl.
Hnedá až tmavohnedá farba, často s rubínovým odleskom. Priehľadnosť od dobrej až po zahmlenie. Stredná špinavobiela až svetlohnedá pena s dobrou retenciou.
Chuť mierna chlebová, sušienková a toastovo - sladová s jemným až stredným pražením a čokoládou. Často s výrazným karamelovým, orieškovým alebo karamelkovým charakterom, prípadne s nižšími prejavmi po tmavých sladoch ako je káva alebo sladké drievko. Porter by nemal byť spálený alebo silne pražený, hoci malé množstvá sa môžu dopĺňať s horkou čokoládou. Voliteľná až mierne zemitá alebo kvetinová chmeľová príchuť. Nízke až stredné ovocné estery. Stredne nízka až stredná horkosť sa mení od mierne sladovej po mierne horkú, s pomerne suchým až mierne sladkým záverom. Tolerovaný nízky diacetyl.
Stredne ľahké až stredné telo. Stredne nízke až stredne vysoké nasýtenie. Ľahká až stredná krémová textúra.
Bežné sa používajú čokoládové alebo iné pražené slady, karamelový slad, pivovarské cukry a podobne. Pre Porter londýnskeho typu sa často používa aj slad hnedý.
Od American Porter sa líši tým, že má zvyčajne jemnejšie, sladšie a karamelovejšie príchute, nižšiu hustotu a zvyčajne menej alkoholu. American Porter má zvyčajne viac chmeľový charakter. Viac sladov a praženia ako British Brown Ale. Vyššia hustota ako Dark Mild. Medzi Mildom a Porterom neexistuje žiadne historické spojenie ani vzťah.


IBU: 18 - 35
SRM: 20 - 30
ABV: 4 % - 5.4 %

Predĺžený víkend v Krakowe

03.12.2023 22:43 | adrik

Cez predĺžený víkend sme povymetali krakowské pivné knajpy. Všade až na zopár výnimiek (české ležiaky sa tu hrajú na craft) z výčapov tiekla iba domáca produkcia.

#Wild Specialty Beer #NEIPA #Pastry Sour #Session IPA #Double NEIPA #Hazy Pale Ale #Triple IPA #Porter #Black IPA #Fruit Beer #Sahti #Browar Funky Fluid #Ziemia Obiecana #Magic Road #Moon Lark #Browar Nepomucen #Browar Kazimierz #Browar Monsters #TankBusters Co. #Browar Maryensztadt #Browar PINTA

Ponuka Pyynikin Brewing Company v supermarketoch (z archívu)

07.03.2021 20:16 | adrik

Nie je žiadnym prevratným tvrdením, že v zahraničí je bežné nájsť v mnohých supermarketoch väčší výber pív z malých i veľkých pivovarov ako v niektorých tuzemských pivotékach. Aj keď sa v tomto smere u nás zopár mikrorevolúcii udialo, stále sme v tomto v plienkach. Iste, môžeme tiež diskutovať o tom, či je ešte stále možné označovať pivovary, ktoré svojou produkciou vedia zásobovať veľké obchodné reťazce, za craftové, ale nálepka craft sa dnes lepí na úplne čokoľvek. A za ďalšie, či kvantita nejde na úkor kvality.

#Red Ale #Session IPA #Porter #Pyynikin Brewing Company