Pivná turistika

American IPA

Americká verzia štýlu India Pale Ale. Svetlé pivo s chmeľovou a sladovou rovnováhou, čistým fermentačným profilom a suchým záverom. Za prvú modernú adaptáciu amerického remeselného piva tohto tradičného anglického štýlu sa všeobecne považuje Anchor Liberty Ale, prvýkrát uvarené v roku 1975 s použitím chmeľu Cascade. Štýl sa vyvinul nad rámec originálu, ktorý teraz v porovnaní s ním chutí viac ako American Pale Ale.
Výrazná až intenzívna chmeľová aróma charakteristická pre americké alebo novosvetské chmele. Očakávané sú citrusy, kvetiny, borovica, živica, korenie, tropické ovocie, kôstkové alebo bobuľové ovocie, taktiež melón, kokos. Nízka až stredne nízka čistá, obilninová sladovosť podporuje prezentáciu chmeľu. Vo všeobecnosti čistý profil fermentácie, ale prijateľná je ľahká ovocnosť. Alkohol môže byť badateľný, ale nie dominantný.
Zlatistá až červenkasto - jantárová tekutina, číra, ale povolený je ľahký zákal. Stredne veľká biela až sivobiela pena s dobrou retenciou. Stredná až vysoká intenzita po chmeľoch (rovnako ako v aróme). Nízka až stredne nízka čistá obilninová sladovosť, prípadne s ľahkou príchuťou karamelu alebo toastu. Stredne vysoká až veľmi vysoká horkosť. Suchý až stredne suchý záver. Chmeľová, horkastá dochuť podporená sladom. Voliteľné nízke estery. Alkohol môže byť badateľný, ale nie dominantný.
Stredne ľahké až stredné telo s hladkou textúrou. Stredné až stredne vysoké sýtenie. Žiadna trpkosť. Povolená veľmi ľahká hrejivosť.
American IPA je základom pre mnoho moderných variácií, vrátane silnejšej Double IPA, ako aj IPA s rôznymi ďalšími prísadami. Ostatné pivá v štýle IPA by mali byť vo všeobecnosti zadané v kategórii 21B Specialty IPA. Starnutie v sudoch je pri tomto štýle nevhodné. Suché, ostro horké a číre pivá sú niekedy známe ako West / East Coast IPA, čo sú v skutočnosti len druhy American IPA.
Charakteristickou zložkou je svetlý slad. Americké alebo anglické kvasnice s čistým alebo mierne ovocným profilom. Prípustné je aj pridanie cukru. Obmedzené použitie Crystal sladov. Nekonečné množstvo variácií nových amerických alebo novosvetských chmeľových odrôd.
Silnejšie a viac chmelené ako American Pale Ale. V porovnaní s anglickou IPA má menej karamelu, chlebových a toastových tónov, dominantný je americký alebo novosvetský chmeľ, menej esterov odvodených z kvasiniek, menšie telo a často viac chmeľovej rovnováhy. Menej alkoholu ako Double IPA, ale s podobnou rovnováhou a charakteristikou.


IBU: 40 - 70
SRM: 6 - 14
ABV.: 5.5 % - 7.5 %

Gdańsk + Poznań

17.08.2024 19:47 | adrik

Zo zásady "chváliš cudzie, svoje nepoznáš" vzišla pinťácka séria Discovery Poland, s ktorou ťa vezmú na cestu po poľských krajoch a pivných skvostoch, ktoré sa tam ukrývajú. Dobrodružstvo začína pod etiketou. Stačí len odlepiť. Objav mestá Gdańsk a Poznań.

#NEIPA #American IPA #Browar PINTA

Predĺžený víkend v Krakowe II.

15.12.2023 21:55 | adrik

Cez predĺžený víkend sme povymetali krakowské pivné knajpy. Dnes posedenia a poľské krafty vo štvrti Kazimierz.

#American IPA #Session IPA #Triple IPA #Imperial Baltic Porter #Specialty Wood-Aged Beer #NEIPA #Pale Ale #IPA #Imperial Stout #Moon Lark #Browar Monsters #Browar PINTA #Browar Widawa #Browar Funky Fluid #Browar Nepomucen #Browar Kazimierz #Such A Beer #Ziemia Obiecana #Pulpit Rock Brewing Company #Browar Artezan

7th AB #3 (72/100)

03.09.2023 20:49 | adrik

Siedme výročie oslávil srbský pivovar Dogma veľkolepo. Uvaril sedem rôznych pív. Ja som sa vďaka Mariánovi V., ktorý mal cestu okolo, dostal okrem Micro IPY ešte aj k tejto West Coast IPE unavarenej v kooperácii s Poliakmi TankBusters.

#American IPA #Dogma Brewery #TankBusters Co.

S'All Good Man (83/100)

03.03.2021 20:55 | adrik

Šialení vedci z Pešte sa môžu pochváliť naozaj pestrou paletou pivných štýlov a ešte pestrejšími ingredienciami. Táto West Coast IPA (pomenovaná podľa postavičky z Breaking Bad alebo aj z vlastného sitcomu Better Call Saul) je moje zrejme prvé "čisté" pivo od nich (rozumej len zo štyroch základných surovín).

#American IPA #Mad Scientist

Budúci dôkaz (89/100)

26.01.2021 23:01 | adrik

Ja viem. Mnohých už asi nebaví čítať chválospevy na BrewDog, alebo u nás na Zichovce. Ale na produkciu škótskeho pivovaru BrewDog mám proste slabosť. Možno je to tým, že pri prvom napítí Punk IPY sa úplne zmenil môj pohľad na pivo, takže možno bez nej by v Európe neexistovalo toľko nových pivovarov, ktoré sa neboja experimentovať a tým pádom ani táto stránka. Aj keď som od nich posledný čas pil zopár priemerných kúskov, resp. pív, z ktorých som nepadol na zadok, stále však spozorniem, ak sa pustia do novej kooperácie. A že ich je ...

#American IPA #Modern Times Beer #BrewDog

Čierne kamene z Liptovských Revúc (z archívu)

17.01.2021 23:21 | adrik

Čierny kameň je názov pivovaru sídliaceho v obci Liptovské Revúce. Aj keď stále fungujú v skúšobnej prevádzke, na ich produkciu natrafíte nielen vo vlastných prevádzkach v Ružomberku alebo v spomínanej obci. Asi päťkilometrová odbočka z Liptovskej Osady (cestou z Donovalov na Ružomberok) za to určite stojí. Útulný penziónik v objatí Malej Fatry a Nízkych Tatier s reštauráciou a vlastným pivom. Jednoduchý jedálny lístok (na tie maličké priestory úplne postačujúci), ale potešil vyprážaný syr, ktorý na tom lístku nebol. V čase našej návštevy mali na čape tri vlastné pivá (ležiak, Märzen a IPA) plus plnú chladničku. Z nej sme si domov zobrali dva kúsky - Ďateľ z Marsu 14° (Nefiltrované a nepasterizované vrchne kvasené svetlé pivo, špeciálny ležiak (?) typu American India Pale Ale.) a Electric sofia 13° (Nefiltrované a nepasterizované vrchne kvasené svetlé pivo typu Grapefruit India Pale Ale.).

#American IPA #Čierny Kameň

Pivné pohľady: Mostra

20.12.2020 21:45 | adrik & bobo

Nie, Mostra IPA nie je nová podkategória pív India Pale Ale, ale slovné spojenie v pive od lietajúceho česko-slovenského pivovaru Potmehúd, v ktorom boli použité dva americké chmele, a to MOSaic a ciTRA. Od Potmehúda už čo - to nakoštované mám, tak isto aj od českého pivovaru Továrna, kde sa toto pivo varilo.

#American IPA #Pivovar Potmehúd

IPY od Dejfa

19.10.2020 21:05 | adrik

Nejaké resty z leta z návštevy obce Studánka, kde Pivovar Dejf sídli a varí. V jednom článku sa tak pokúsim zhrnúť tri pivá štýlu IPA, každé s inými chmeľmi, a pritom tak identické. Ale o tom nižšie ...

#IPA #American IPA #Pivovar Dejf

Chmeľový atak (88/100)

27.07.2020 23:12 | adrik

Atak chmielu bola jedna z mojich prvých íp z malých poľských pivovarov. Už vtedy to bol nenormálny chmeľový náhul. Preto ak som zbadal v obchode Smaki Podhala v Zakopanom (Pilsudskiego 2C) starú známu zelenú etiketu, prihodil som jednu butelku k nákupu. A ako dopadlo toto pivo po rokoch?

#American IPA #Browar PINTA

Šialený alchymista (z archívu)

12.07.2020 23:45 | adrik

Browar Dukla nájdete len niekoľko kilometrov od slovenských hraníc v maličkom poľskom mestečku Dukla (okolo 2000 obyvateľov). Prvé pivo navarili v januári 2015 a odvtedy sa pekne rozbehli s vrchne, ale i spodne kvasenými pivami. Navyše každú butelku (0.5 l fľaša) zdobí unikátna kreslená etiketa. A aby toho nebolo málo, "postavičky" na etiketách ožili v niekoľkých komixových zošitoch, ktoré mapujú miestnu pivnú scénu. Stále málo dôvodov zastaviť sa tu pri návšteve Duklianskeho priesmyku?

#American IPA #Browar Dukla

MOUT Bierfestival - Arnhem 2019 (z archívu)

05.07.2020 15:08 | adrik

Naraziť v Holandsku na neobyčajné pivo nie je žiaden problém. Aj tá najzašitejšia samoobsluha na vidieku ponúka plné regály špeciálov od veľkých, ale i malých hráčov. A to radšej ani nepíšem o rôznych pivotékach ... Rovnako je to aj v podnikoch, bez problémov aj v tých, ktoré sa na pivá vôbec nešpecializujú. Aj náročnejší pivár si v nich vie vybrať, ak nie čapované, tak minimálne z ponuky lahváčov. A že sa tam s vami nijak nemaznajú. IPY, dubble, tripple, quadruple, hlavne Belgičania, ... rajská záhrada silných pív. Aj napriek týmto "vymoženostiam", či skôr štandartu, sme sa vybrali na MOUT Bierfestival.

#Russian Imperial Stout #Sour IPA #Black IPA #IPA #American IPA #Belgian Blond Ale #American Pale Ale #Fruit Beer #VandeStreek Bier #Kompaan #Brouwerij Frontaal #Het Roze Varken #Brouwerij Troost #Hooglander Bier #Brouwerij CC #Bridge Brew House #Lux Brewery

Naozajstná americká IPA? (74/100)

24.06.2020 23:28 | adrik

Pri receptúre tejto IPY stál americký sládok Matthew Wirtz žijúci na Slovensku. Kým som sa dostal k tomuto pivu (popravde zo skúseností s Karpatom z Tesca som edíciu True American nemal chuť vyhľadávať (patria do nej ešte Black Friday IPA a Summer Boys Ale)), Matthew z pivovaru Karpat odišiel. Recept zostal pivovaru aj po jeho odchode a Apache IPA varí pivovar aj naďalej. Úspešne?

#American IPA #Pivovar Karpat

Nasleduj toto pivo! (94/100)

10.06.2020 16:35 | adrik

Nepamätám si, že by som od českého Falconu pil nejaké zlé pivo. Ani podpriemerné alebo priemerné. Aj keď ide stále o kočovníka Jakuba, ktorý strieda malé nezávislé pivovary, svoju latku si drží prekliate vysoko. Mslím, že ho môžem v mojom imaginárnom rebríčku pretlačiť na vrchol rebríčka českých pivovarov (som zvedavý, kto ho raz predbehne). Takže keď som uvidel v chladničke istého podniku Stalker IPU, nebolo vôbec o čom rozmýšľať ...

#American IPA #Falkon Independent Brewery

Torpédo, ktoré vždy zasiahne cieľ (93/100)

04.03.2020 17:58 | adrik

Stačilo by asi napísať Sierra Nevada a back to roots. Za 40 rokov toho napáchali a navymýšľali viac než dosť a vo veľkej miere tiež prispeli k americkej pivnej revolúcii, ktorá sa neskôr rozšírila do celého sveta. Pri tomto pive bolo prvýkrát použité Hop torpedo - zariadenie, ktoré vymysleli na suché chmelenie, cez ktoré riadia koľko chmeľovej arómy sa má do piva dodať, a to bez pridania ďalšej horkosti. Šialenci!

#American IPA #Sierra Nevada Brewing Company