Pivná turistika

American Porter

Sladové a horké tmavé pivo zamerané viac na chmeľ s vyváženým, praženým a často čokoládovým charakterom vyvinuté zo svojho anglického menovca.
Stredne ľahká až stredne silná pražená aróma, často s čokoládou, kávou alebo jemne spáleným charakterom. Sladovo bohaté, niekedy s karamelovou sladkosťou na pozadí. Nízky až vysoký živicový, zemitý alebo kvetinový chmeľový charakter. Voliteľné sú mierne ovocné estery. Nikdy nie ostré, štipľavé alebo kyslé. Rôzne variácie sladovo - chmeľovej vyváženosti, avšak vždy by mala vyniknúť vôňa praženého sladu.
Hnedá až veľmi tmavo hnedá, môže sa približovať až k čiernej farbe. Priehľadná. Hnedastá pena so strednou retenciou.
Stredne silná pražená chuť, často s čokoládovým a jemne pripáleným charakterom, niekedy so sladovou alebo karamelovou sladkosťou. Stredná až vysoká horkosť a suchý až stredne sladký záver. Tmavé slady môžu zostriť tento dojem, ale nemal by dodať štipľavé, prepálené, prípadne drsné chute. Nízka až vysoká živicová, zemitá alebo kvetinová chmeľová príchuť, ktorá by nemala byť v rozpore s tmavým sladom. Za studena chmelené verzie môžu mať príchute po živici alebo čerstvom chmeli. Voliteľné sú mierne ovocné estery. Bez kyslosti.
Stredne plné telo. Stredne nízka až stredne vysoká karbonizácia. Silnejšie verzie môžu mať aj miernu alkoholovú hrejivosť.
Niekedy nazývaný aj Robust Porter. Intenzita a chuť tmavého sladu sa môže výrazne líšiť. Môže alebo nemusí mať silný chmeľový charakter alebo významné vedľajšie produkty fermentácie.
Charakteristické zloženie: Svetlý základný slad, často Crystal, tmavé slady, bežný je čierny slad alebo čokoládový slad. Americký chmeľ sa zvyčajne používa na horkosť, ale v ďalších fázach sa môžu použiť americké alebo britské odrody. Americké alebo anglické kvasnice vrchného kvasenia.
Horkejšie a často silnejšie a viac tmavé, sladové a suchšie ako English Porter alebo Pre-Prohobition Porter. Slabší a mene výrazný ako American Stout.


IBU: 25 - 50
SRM: 22 - 40
ABV: 4.8 - 6.5 %

Čierny kameň z Pánskeho lesa (z archívu)

26.07.2020 17:03 | adrik

Jeden z najmladších slovenských pivovarov (písané v roku 2019 pozn. adrik) - pivovar Herrenwald otvorili minulý rok v časti obce Malá Ida (okres Košice - okolie) s názvom Panský les, podľa ktorého nesie svoje meno. Varia spodne i vrchne kvasené pivá a svoje priestory ponúkajú aj kočovníkom. Navyše v letných mesiacoch je to príjemné zakončenie kúpania v neďalekej obľúbenej rekreačnej lokalite Pod Bukovcom. Novinkou na výčape je Blondes passion (ale s marakujou a mangom), lež dnes sa pozrieme na chuť úplne inému pivnému štýlu, ktorý som "uchmatol" z podnikovej chladničky.

#American Porter #Herrenwald