Berliner Weisse
Ľahká sladová chuť chlebového cesta podporuje kyslosť, ktorá by nemala pôsobiť umelo. Akýkoľvek funk Brettanomyces je zdržanlivý. V aróme je dominantný ostro kyslý charakter. Môže mať až stredne ovocný charakter (často citrónový alebo po kyslom zelenom jablku). Ovocnosť sa môže vekom zvýšiť. Žiadna chmeľová aróma. Pšenica môže v čerstvejších verziách pôsobiť ako nevarené chlebové cesto, v kombinácii s kyslosťou môže evokovať kváskový chlieb. Môže mať umiernený funky charakter Brettanomyces.
Veľmi bledá slamová farba. Jasné alebo mierne zahmlené. Veľká, hustá, biela hlava so slabou retenciou. Vždy šumivé.
Dominuje čistá mliečna kyslosť, môže byť silná. Vo všeobecnosti je citeľná cestovitá, chlebová alebo obilná pšeničná chuť. Chmeľová horkosť je nezistiteľná, skôr ako chmeľ poskytuje rovnováhu kyslosť. Nikdy nie octové. Problémom nie je ani citrusovo - citrónová či kyslá ovocnosť, avšak na nízkej úrovni. Veľmi suchý záver. V rovnováhe dominuje kyslosť, ale mala by byť prítomná sladová chuť. Môže mať umiernený funky charakter Brettanomyces.
Ľahké telo. Veľmi vysoká karbonizácia. Žiadny pocit alkoholu. Svieža, šťavnatá kyselinka.
Obsah pšeničného sladu je zvyčajne 50 % (tak ako je tradíciou u všetkých nemeckých pšeničných pív), zvyšok zvyčajne tvorí plzenský slad. Symbiotická fermentácia s kvasinkami vrchného kvasenia a rôznymi kmeňmi Lactobacilmi poskytuje ostrú kyslosť, ktorá môže byť posilnená miešaním pív rôzneho veku počas fermentácie. Chmeľ má, podobne ako u Lambicu, len konzervačnú funkciu, vo vôni a v chuti je nežiadúci. Tradičné je dekokčné rmutovanienie. Existujú aj verzie s Brettanomyces, ale ich charakter nie je nikdy silný.
V porovnaní s Lambicom vo všeobecnosti nie je tak kyslý a má čistú mliečnu kyslosť. Tiež nižší obsah alkoholu. Intenzívnejší v kyslosti aj v porovnaní s Gose.
IBU: 3 - 8
SRM: 2 - 3
ABV: 2.8 % - 3.8 %