Black IPA
IBU: 50 - 90
SRM: 25 - 40
ABV: 5.5 - 9.0 %
(podľa BJCP kategória 21B)
Rzeszów je mesto na juhovýchode Poľska s 200 tisíc obyvateľmi. Okrem obrovského rynku, ktorý má hlavne v nočných hodiných svoj osobitý genius loci a dvoch miestnych pivovarov (schválne nepíšem turistických pascí) sa dá ukojiť smäť i remeselným pivom.
Cestou na koncert sme v Bratislave dali zopár pív.
Berserker je Black IPA od poľského pivovaru Kingpin s jazmínom, pomarančovou kôrou a vresom, ktorá v sebe spája hodvábne čokoládove tóny tmavých sladov so sviežou citrusovo - živičnou horkosťou amerických chmeľov.
"Porter podľa vzhľadu, v postoji IPA" hlása etiketa na plechovke od BIPY zo škótskeho pivovaru Tempest. Vďaka za dovozový plech A.!
Cez predĺžený víkend sme povymetali krakowské pivné knajpy. Všade až na zopár výnimiek (české ležiaky sa tu hrajú na craft) z výčapov tiekla iba domáca produkcia.
"Co to jest Polska IPA?" pýtal som sa raz na kategóriu spolusediacich na Kraft roku v Pstrągowej.
"To jest IPA s z polskim chmielem" dostal som odpoveď.
Nič prekvapivé, že aj toto vzali Poliaci do svojich rúk a za tie roky vyšľachtili už desiatky vlastných odrôd. Veď určite si už počul o odrodách Zula, Książęcy alebo Amora Preta, z ktorých je táto moderná poľská Black IPA.
Tento rok sa síce Pinta party 2023 konala bez festivalu One more beer, na ktorom svoje pivá ponúkala svetová pivovarnícka špička. Na pomoc si však prizvali päť spriaznených poľských browarov, takže okrem pív od Pinty si na festivale mohol ochutnať aj pecky od nich plus navyše festivalové pivo, ktoré navarilo dokopy všetkých šesť pivovarov.
V sérii Koncept pivovar Zichovec predstavujeme netypické kombinácie chutí v nie zrovna tradičných štýloch. Po White Stoute prišli s India Black Saisonom, v ktorom použili aromatické belgické kvasnice, výrazný americký chmeľ Citra, a to celé v ľahkom výrazne tmavom tele.
Jedenásty ročník medzinárodnej súťaže domovaričských pív v Budapešti a nejaké to pivo popri nej.
Ostaneme chvíľku na severe. To Øl a ich Black IPA s french press kávou.
Ďalšia Cold IPA, tentoraz tmavá. Funguje toto spojenie?
Po dlhom čase sme prevetrali aj novinky od pivovaru Herrenwald nachádzajúceho sa len 10 kilometrov od Košíc.
Šokujúce odhalenie hneď na úvod: Brno mám radšej ako Prahu.
Cieľom výletu nebolo absolvovať čo najviac zastávok, ale skontrolovať po takmer troch rokoch tie obľúbené.
Právom je Black IPA zabudnutým potomkom chmeľovej revolúcie. Máloktorý pivovar sa do jej varenia pustí a ešte menej z nich sa to podarí na jednotku. Ako sa to podarilo Sibeerii s CCC chmeľmi?
Za cieľ ďalšieho snorenia po poľských browaroch sme si vybrali mestečko na východe Poľska - Lublin. 356 tisíc obyvateľov, historické centrum a niekoľko podnikov a zákutí čakajúcich na objavenie.
V poľskom Lildi ma zaujali maľované plechovky s tvárami, tak som s radosťou zobral z každej po jednom kuse. Ide o kočovníkov s názvom Madame Barrel z piateho najväčšieho poľského mesta Poznan.
Po dlhšom zháňaní som sa konečne dostal aj k trojici tmavých íp uvarených v košickom pivovare Corvus Brewery.
Dobrú Black IPU nikdy neodmietnem. Nižšie sa dočítaš, ako sa s týmto štýlom vysporiadali na slovinsko - rakúskych hraniciach?
Krakow. Druhé najväčšie poľské mesto. Cez deň vhodné na výjazdy za históriou, po zotmení sa zmení na bujaré párty mesto plné ľudí. A samozrejme aj pozemský raj pre pivopičov!
Poľská pivná scéna ma stále neprestáva udivovať. Kam sa len v Poľsku pohnete, tam narazíte na lokálne pivo. Túto butelku sme si doniesli z letného výletu po juhu Poľska, kde sa aj pivovar Podgórz nachádza.
Holíčsky Pivovar Wywar môžeme zaradiť medzi pivné stálice nielen u nás, ale veľkej obľube sa teší aj v susedných Čechách. Pozdravujem hlavne do Brna.
V ďalšej časti nášho seriálu sme sa pozreli na ich Black IPU.
Naraziť v Holandsku na neobyčajné pivo nie je žiaden problém. Aj tá najzašitejšia samoobsluha na vidieku ponúka plné regály špeciálov od veľkých, ale i malých hráčov. A to radšej ani nepíšem o rôznych pivotékach ... Rovnako je to aj v podnikoch, bez problémov aj v tých, ktoré sa na pivá vôbec nešpecializujú. Aj náročnejší pivár si v nich vie vybrať, ak nie čapované, tak minimálne z ponuky lahváčov. A že sa tam s vami nijak nemaznajú. IPY, dubble, tripple, quadruple, hlavne Belgičania, ... rajská záhrada silných pív. Aj napriek týmto "vymoženostiam", či skôr štandartu, sme sa vybrali na MOUT Bierfestival.
Po dlhšej dobe som mal možnosť stráviť weekend v stovežatom meste - v Prahe. Ako pri každej návšteve cieľ bol jasný, stráviť fajn večer pri pive a objaviť niečo nové. Situácia sa ale vyvinula inak a po veľmi neúspešných pokusoch o rezerváciu sa vyberáme do mesta "na slepo" nájsť miesto, kde nás to vcucne. Podarilo sa! Malý / Velký.