Czech Premium Pale Lager
SRM: 3.5 - 6
ABV: 4.2 - 5.8 %
Český svetlý ležiak z Liptovských Revúc.
Najnovší prírastok na slovenskej pivovarníckej mape je pivovar Zwolenčan. Majú vlastnú reštauráciu a ponúkajú aj ubytovanie. To len medzi rečou. Zatiaľ som sa dostal len k ich prémiovému ležiaku. Snáď nabudúce aj niečo vrchne kvasené.
Najnovší pivovar na slovenskej scéne má názov Pálffy Brauerei - Pivovar kaštieľa Pálffy a sídli vo Svätom Juri. Na konte má zatiaľ tri spodne a tri vrchne kvasené pivá, ktoré chutia aj Habsburgovcom ...
V nedeľu ráno po skontrolovaní všetkých pozostalých, rozlúčení a nafasovaní darčekov (ešte raz vďaka za všetko) sa poberáme každý svojim smerom. Čo ale s načatým dňom? Hneď sme vytýčili niekoľko zastávok.
Tento rok sme pre pracovné povinnosti odskočili na prešovský Ki ci fras len v piatok a len vo dvojici. Po vrelom privítaní na mieste stretávame aj nejakých Košičanov. Dám tu aspoň zopár postrehov o tom, kvôli čomu sme sem merali cestu.
Pivovar Buchvald som registroval od úplnych začiatkov. Kedy ešte ako pivovar na konci sveta sídlil v Poráčskej doline. Pri návšteve Spišskej Novej Vsi sme neraz skončili v Buchvaldhaus. A že tých návštev bolo. A ako dopadlo ich sťahovanie z Poráča do Spišskej Novej Vsi?
9 (slovom deväť) pív sme buchli (až niektoré vybuchli) od trnavského pivovaru Sessler. Rozdelili sme ich na tri časti, tu je druhá z nich:
9 (slovom deväť) pív sme buchli (až niektoré vybuchli) od trnavského pivovaru Sessler. Rozdelili sme ich na tri časti, tu je prvá z nich:
Nie, toto nie je 1. apríl. Budějovický Budvar prišiel na trh s 200 dní vyzrievaným ležiakom, ktorý je údajne vrcholom pivovarníckeho remesla. Museli sme ho teda ochutnať.
Uniformné etikety Pivovaru Eliáš z Podkylavy som už zachytil dávnejšie, avšak k ich pivám som sa dostal až teraz, a to naraz k celej ich dostupnej produkcii.
Jedným z najnovších prírastkov na slovenskej pivovarníckej mape je pivovar Masarykov Dvor sídliaci v obci Vigľaš, kde okrem pivovaru nájdete aj ubytovanie, wellness alebo jazdu na koni. Poďme sa ale pozrieť na ich pivá. Zatiaľ majú v ponuke dva ležiaky a IPU.
Niekedy človek ani poriadne nevie, ako sa k niektorým pivám dostane. To je aj prípad jedného z najnovšie otvorených pivovarov na Slovensku - Podpolianskeho Pivovaru Dobronay, ktorý sídli v Detve. Hneď sme skúsili celú ich produkciu. Vďaka za dovoz Ixo!
Po takmer tri štvrte roka dobré správy aj z nášho mesta. Pivovar Šemrák, ktorý už mnohí - vrátane mňa stihli pochovať, začal svoje pivá plechovkovať. Hneď som si šiel po ich rokmi oceňovaný ležiak, ktorý kvasí v otvorenej spilke a v ležiackom tanku zreje minimálne 90 dní.
Reštauračný pivovar Hostinec navštevujeme od jeho začiatkov. Doslova od prvého dňa. Vyskúšali sme tam takmer každé, ak nie naozaj každé pivo, ktoré v ňom bolo navarené. Najnovšie sa dali aj na spodne kvasené pivá (predtým sa 10° a 12° "tvárili" ako ležiaky, ale boli to vrchne kvasené ejly), tak sa poďme spolu na to pozrieť, ako sa im to vydarilo.
Nie som veľmi ležiakový typ. Ak mám na výber, ležiak si v deväťdesiatichdeviatich prípadov zo sto nevyberiem. Niekedy dokonca skončím radšej pri nealku :) Našťastie sa dajú nájsť aj poctivé a piteľné ležiaky. Do tohoto štýlu sa pustil napríklad aj Padre vo svojom novom doupěti v Prešove. Po Helles Pils navaril svetlý český ležiak so studeným chmelením, ktorý dostal názov Loveboy
Pod čiarou a s odstupom času musím uznať, že mi jeho výtvory z Prešova chutia oveľa viac ako tie z Rožňavy alebo Hostinca.