Pivná turistika

Double IPA

Intenzívne chmeľové, pomerne silné svetlé pivo bez bohatej, komplexnej sladovosti a zvyškovej sladkosti. Silne chmelené, ale čisté, suché a hlavne bez drsnosti. Výkladná skriňa chmeľov, ktorá si stále zakladá na piteľnosti. Prídavné meno Double jednoducho znamená silnejšiu verziu IPA - rovnako ako Imperial.
Výrazná až intenzívna chmeľová aróma, ktorá typicky prezentuje vlastnosti amerických alebo novosvetských chmeľov (citrusy, kvetinky, borovica, živica, korenie, tropické, kôstkové, bobuľové ovocie, melón atď.). Väčšina verzií je chmelená za studena a môže mať dodatočnú živicovú alebo trávnatú arómu. Na pozadí možno nájsť čistú sladovú linku. V niektorých verziách sa môže objaviť aj ovocnosť, či už z esterov alebo chmeľu, aj keď typický je charakter kvasenia neutrálny. Zvyčajne je pri silnejších verziách možné zaznamenať alkohol, ale nemal by mať ostrý, pálivý.
Farebne sa pohybuje od zlatej po svetlo oranžovo - medenú. Väčšina moderných verzií je pomerne svetlá. Dobrá prehľadnosť, aj keď nefiltrované verzie s DH môžu byť zahmlené. Stredne veľká, trvácna, biela až sivobiela pena.
Chuť chmeľu je výrazná a komplexná a môže odrážať vlastnosti moderných amerických alebo novosvetských odrôd (citrusy, kvetinky, borovica, živica, korenie, tropické, kôstkové, bobuľové ovocie, melón atď.). Vysoká chmeľová horkosť. Nízka až stredná sladová zložka, vo všeobecnosti čistá, hoci sú prijateľné nízke hladiny karamelových alebo toastových chutí. Nízka až stredná ovocnosť je prijateľná, ale nevyžaduje sa. V dochuti je zvyčajne prítomná dlhotrvajúca horkosť, ale nemala by byť zvieravá, drsná. Suchý až stredne suchý záver - nie so sladkou alebo ťažkopádnou koncovkou. Ľahká, čistá, hladká alkoholová prítomnosť nie je chybou. Prijateľná je umiernená alkohlová hrejivosť. Dubové a drevnaté tóny sú v tomto štýle nevhodné. Môže byť mierne sírova, ale väčšina pív tento charakter nevykazuje.
Stredne ľahké až stredné telo s hladkou textúrou. Stredné až stredne vysoké sýtenie. Žiadna drsná štipľavosť spôsobená chmeľom.
Základnou varnou zložkou je slad z dvojradového jačmeňa. Karamelové slady často kazia chmeľovú zložku a vo veľkých množstvách sa vo všeobecnosti považujú za nežiadúce. Široká paleta moderných amerických chmeľov alebo chmeľov z nového sveta. Americké kvasinky, ktoré poskytujú čistý alebo mierne ovocný profil.
Na porovnanie je alkoholovo silnejšia a chmeľovo horkejšia ako English alebo American IPA. Menej sladová, s nižším telom, menej bohaté a komplexné, celkovo s väčšou chmeľovou intenzitou ako American BarleyWine - prirodzene aj s nižším obsahom alkoholu.


IBU: 60 - 120
SRM: 6 - 14
ABV: 7.5 % – 10 %

Pink Boots 2023 (73/100)

24.08.2023 21:13 | adrik

Pink Boots Blend je zmes chmeľov, ktorú každý rok vytvárajú Yakima Chief Hops v spolupráci s Pink Boots Society, ktorá podporuje ženy pracujúce (alebo ktoré chcú začať pracovať) v pivovarníckom a chmeliarskom priemysle. Tento rok obsahuje chmele Loral, Ekuanot a HBC 586.

#Double IPA #Browar Trzech Kumpli

Budapest Beer Week 2022

15.10.2022 23:28 | adrik

Na Budapest Beer Week sme sa dostali až na druhý deň - na sobotu Spočiatku nás zarazila veľkosť akcie: open air v areáli Dürer Kert, milión stánkov a miliarda ľudí. Všetko až príliš rozťahané. Masovka. Veľkými plusmi bol obrovský výber pivovarov a ich pív - od obyčajných pšeníc a ejlov, kyseláčov od výmyslu sveta až po x-krát chmelené ipy všetkého druhu a rôzne Imperial Stouty. Samozrejme aj kopec stánkov s jedlom. Naozaj bolo z čoho vyberať. O tom sa ani nemusíme baviť. Neviem ako to celé fungovalo v piatok, ale v sobotu zopár pivovarov chýbalo + niektoré sa ledva trápili s jedným výčapom (pritom každý pivovar mal ohlásené na deň štyri pivá z dvoch kohútov). Vytlačený bulletin tiež moc nepomohol. Jednak podľa názvu piva neviem, čo je to zač a za druhé zabudlo sa na nejaké miesto na poznámky (ok, bol tam v každom riadku asi 15 milimetrový stĺpček.). Že bolo treba k vysnívanému stánku dosť chodiť, to by som bez problémov prekúsol, človek aspoň popri degustovaní zašportuje, že boli len jedné toalety a dve umývacie stanice s nekonečnými šórami, s tým sa tiež dalo rátať. Ale doprdele by som poslal celý hudobný stejdž. Že práve ja kritizujem, že bola hudba extrémne nahlas, je minimálne čudné, ale všetky miesta na sedenie boli pred alebo okolo pódia (neviem, čo by sme robili v prípade nepriaznivého počasia?) a človek nepočul vlastného slova, keď si si po trojkilometrovej štafete po pivo na tú minútu k niekomu prisadol ...
Dosť hejtov. Veľa som ochutnať stihol, veľa nie, ale tieto pivá mi prišli zaujímavé:

#Pastry Stout #White IPA #NEIPA #Imperial Stout #Specialty Wood-Aged Beer #Double IPA #Russian Imperial Stout #Barleywine #Red Rye IPA #Double NEIPA #Evil Twin Brewing #Sudden Death Brewing #Stigbergets Bryggeri #FIRST Craft Beer #Neon Raptor Brewing Co. #Adroit Theory Brewing Company #Balkezes #Uradalmi Brewery #Browar Funky Fluid #Polly´s Brew Co. #Finback Brewery #Dealbreaker #B Bop

One More Beer Festival 2022

28.08.2022 22:58 | adrik

One More Beer Festival 2022 sa tento rok konal v mestečku Wieprz, v ktorom sídli Browar Pinta (tiež PINTA Barrel Brewing) a ktorý tu tiež oslavoval svoje narodeniny. Štyri hodiny pivného neba stáli 276 złotých (cca 58 €) - dokopy všetky tri sessions 666 zł. Na každej boli rovnaké pivovary, len s inými peckami. Ochutnávať ste z poldecového pohárika mohli do bezvedomia. Účasť potvrdilo 29 pivovarov a jedna ciderovňa, prirodzene z Poľska, Nórska, Švédska, USA, Talianska, Spojeného kráľovstva, Estónska, Lotýšska, Holandska, Rumunska, Nemecka, Ukrajiny, Belgicka alebo Čiech. Prekvapivo nikto zo Slovenska. Avízovaných bolo 59 vzoriek, ale pred záverečnou sa nalievali aj limitky z plechoviek a fliaš. Stihol som ochutnať rovných 40 druhov (samotných pív bolo viac ;)

#Imperial Stout #Specialty Wood-Aged Beer #Pastry Stout #Double IPA #Wild Specialty Beer #Triple IPA #Russian Imperial Stout #Pastry Sour #Browar Trzech Kumpli #Untitled Art #Browar Monsters #Sick Boy Brewing #Outer Range Brewing #Hop Hooligans #Ca´ del Brado #Nerdbrewing #Lervig Aktiebryggeri #Ārpus Brewing Co. #Spartacus Brewing #Browar Stu Mostów #Speciation Artisan Ales #Browar Nepomucen #Pühaste #Browar Funky Fluid #Brew By Numbers #Moersleutel Craft Brewery #Maltgarden #Vault City Brewing

Slam Dunk (82/100)

28.03.2022 22:44 | adrik

Pekné kreslené etikety s medveďom alebo jeleňom s naozaj vymakanými detailami - to sú plechovky od Poliakov Deer Bear. Slam Dunk je ich DDH DIPA s hoprejtom 24g/l!

#Double IPA #Deer Bear

Basová linka (76/100)

19.10.2021 15:58 | adrik

Ďalšia štvorica plechoviek je z bulharského pivovaru Pelta Brewing
V poslednej plechovke sa ukrýva Double IPA s chmeľmi Cryo Citra a Cryo Ekuanot. Tiež bola navarená v Nemecku.
Vďaka Bøbø za celý 4 pack!

#Double IPA #Pelta Brewing

Rakúsky kráľ opíc (z archívu)

24.05.2020 00:59 | adrik

Neviem nejako racionálne zdôvodniť, prečo zo všetkých doteraz vyskúšaných rakúskych pivovarov, je mi najsympatickejší práve viedenský Brew Age. Nejakú podvedomú rolu pravdepodobne hrá aj to, že pred viac než desiatimi rokmi rýchlo naskočili do ešte nie tak rozbehnutého vlaku remeselných pív a neostali pri rakúskych alebo nemeckých klasikách, ale v ich portfóliu sa dajú nájsť rôzne druhy íp, stoutov, ale najviac experimentujú so štýlom barley wine. Dnes sa spriatelíme s ich imperial IPA nazvanou Affenkönig alebo Kráľ opíc.

#Double IPA #Brew Age

Švédsko - ruská dvojitá sprcha (84/100)

20.03.2020 22:42 | adrik

Minimalistické plechovky od Švédov Brewski vnímam už dlhšiu dobu, avšak stále mám kdesi v podvedomí zakódované, že takéto pivo do plechovky nepatrí, takže som ich až doteraz nechával na pokoji a stále vybral čosi iné vo fľaši (dík Viktor za prezent). Veľká chyba! Táto double IPA (NEIPA?) bola uvarená v kooperácii s ruským pivovarom Zagovor, ktorý má toho tiež dosť na rováši.

#Double IPA #Brewski #Zagovor