Pivná turistika

Flanders Red Ale

Kyslé a komplexne ovocné červenkasto - hnedé pivo belgického typu zo západného Flámska. Dozrieva v drevených kadiach a sudoch. Miešajú sa staré a mladé pivá rôznych sladových profilov. Charakteristickými ingredienciami sú viedenský alebo mníchovský slad, rôzne karamelové slady alebo kukurica, chmeľ s nízkym obsahom alfa kyselín, saccharomyces, lactobacillus a brettanomyces. Dozrieva v sudoch. Niekedy s prídavkami ovocia.
Vo vôni by mal dominovať komplexný ovocno - kyslý profil. Ovocnosť môže pripomínať čerešne, pomaranče, slivky či ríbezle. Prítomná môže byť taktiež vanilka, čokoláda alebo peprové fenoly. Kyslosť stredná až vysoká. Octová dominantnosť je nevhodná, ale nízke hladiny kyseliny octovej sú prijateľné, ak sú vyvážené sladovou zložkou. Žiadna chmeľová aróma.
Farba červená, bordová až červeno - hnedá s dobrou priehľadnosťou. Biela až svetlá pena s dobrou retenciou.
Intenzívna ovocnosť v chuti by mala byť obdobná tej vo vôni. Sladová zložka stredná až stredne vysoká. Stredná až vysoká kyslosť zvýraznená o estery. Žiadna mliečna kyslosť. Taktiež nie je vhodný dominantný octový charakter, nižšia až stredná úroveň je prijateľná. Prípustné sú tiež chute vanilky, čokolády a peprové fenoly. Žiadna chmeľová horkosť. Stredne plné telo často posilnené tanínmi, ktoré sú prípustné, nízka až stredná trpkosť. Nízke až stredné sýtenie.
Menej sladové ako Oud Bruin s viac ovocným a octovým profilom.


IBU: 10 - 25
SRM: 10 - 17
ABV: 4.6 - 6.5%