Detox (83/100)
11.08.2024 22:29 | adrikFruit IPA s kalamansi z Liptovských Revúc.
Fruit IPA s kalamansi z Liptovských Revúc.
Silné ovocné Gose s malinami a černicami, samozrejme aj koriandrom a soľou od Zichovca.
Môžeme sa len dohadovať, prečo je cezhraničných slovenských pivných kooperácii tak málo. Jedna obzvlášť zaujímavá, ku ktorej som sa dostal, bola varená v Budapešti spoločne s Čiernym kameňom. Ide o Pastry Sour Ale s dračím ovocím, ananásom a kokosom.
Intenzívne chmelená Triple NEIPA, do ktorej sa ešte pre väčší pocit sviežosti pridala šťava z kalamansi.
Cez predĺžený víkend sme povymetali krakowské pivné knajpy. Všade až na zopár výnimiek (české ležiaky sa tu hrajú na craft) z výčapov tiekla iba domáca produkcia.
Christmas Birds niesol názov vianočného balíčku od poľského Nepomucenu s tromi vianočnými pivami a degustačným pohárom navrch. A cena? 55 PLN (necelých 12 €).
Americko - švédska kooperačná séria ochutených Gose (každé s iným ovocím). Od černíc, manga, hrozna, čučoriedok, jabĺk, marakuje, marhúľ až po jahody, ku ktorým som sa dostal ja.
Sojka Resort nájdete v obci Malatiny a vďaka majiteľovi z Belgicka, ktorý sa do tohoto malebného kraja zamiloval, v ňom nájdete aj jeho vlastné belgické pivá, ktoré varí (boli uvarené) v Brouwerij Stubbe v rodnom Belgicku.
Nielen u nás v Košiciach, ale aj v Poľsku existuje pivovar s názvom Golem. Ten na trh okrem iných moderných štýlov uviedol aj Sour Ale so štyrmi druhmi exotického ovocia.
Za tento kyseláč ďakujem Michelle!
Od poľských kočovníkov Hopito na prvý pohľad zaujmú hlavne kreslené etikety. Samozrejme po otvorení plechovky / fľaše aj pivo ...
Za tento kyseláč ďakujem Michelle!
Z Košíc sme vyrazili pomerne skoro po obede, takže sme po ceste na Kostelecké chmelovárek mali dostatok času aj na nejaké zastávky. Voľba padla na Resort Sojka a pivný raj Beervanu.
Kočovný pivovar Schwager a ich dve pivá uvarené v pivovare Eliáš v Podkylave.
Jednoducho NEIPA s grapefruitom z postějovského pivovaru Axiom Brewery.
INsane Brewery je bočný projekt sládka piešťanského pivovaru Žiwell Nikolasa Müllera. Keďže radi vyskúšame každú slovenskú novinku, nepohŕdli sme ani jeho dvoma prvotinami zo série Clone Retro Series, ktoré sa prirodzene varili v Piešťanoch.
Dve pivá z bulharského pivovaru Cohones Brewery, o ktorých si bez znalosti cyriliky veľa neprečítate. Aspoň že štýly sú "po našom".
Prvý pivný počin sofíjskeho kočovného pivovaru Alchemik je tekutá malinová zmrzlina s obsahom alkoholu 6.5 %.
Posledný z trojice urastených Mikkellerov, ktoré som dostal od svojej lásky k narodeninám.
Trippelbock s poriadnou porciou čerešní a 12.9 objemovými percentami alkoholu.
WTF? W. The Fruit je ďalšou novinkou v plechovke od hyperaktívneho bratislavského pivovaru General. Tentoraz by malo ísť o Double IPU s úctyhodnou náložou ovocia definovanú ako pastry DIPA.
Ďalšia časť bozkávania výložiek ehm teda plechoviek bratislavského pivovaru General. Ale nie, teraz vážne. Daný pivovar sa veľmi pekne rozbehol s plechovkami, do ktorých plní rôzne pivné štýly. Dnes sme zjedli jeden ovocný Ale a jednu Milkskahe IPU.
Tretia časť hodnotenia pív bratislavského pivovaru General a ich valentínske dvojbalenie.
Nechajte pre tentoraz iné koníčky a úchylky stranou a venujme sa iba pivu. Poprad je mesto, v ktorom sa žiaden pivár iste nudiť nebude. Je z čoho vyberať, všetko je blízko (doslova na jednej ulici) a s prekrásnym výhľadom na naše veľhory.
Naraziť v Holandsku na neobyčajné pivo nie je žiaden problém. Aj tá najzašitejšia samoobsluha na vidieku ponúka plné regály špeciálov od veľkých, ale i malých hráčov. A to radšej ani nepíšem o rôznych pivotékach ... Rovnako je to aj v podnikoch, bez problémov aj v tých, ktoré sa na pivá vôbec nešpecializujú. Aj náročnejší pivár si v nich vie vybrať, ak nie čapované, tak minimálne z ponuky lahváčov. A že sa tam s vami nijak nemaznajú. IPY, dubble, tripple, quadruple, hlavne Belgičania, ... rajská záhrada silných pív. Aj napriek týmto "vymoženostiam", či skôr štandartu, sme sa vybrali na MOUT Bierfestival.
Dánsky kočovný pivovar sa okrem šialených kyseláčov a mohutných stoutov môže pochváliť aj rôznymi špecialitami, stále držiac si svoj nadštandart. Ako mnoho iných aj toto pivo bolo navarené v belgickom pivovare De Proefbrouwerij.
Brouwerij De Troch je belgický remeselný pivovar sídliaci neďaleko Bruselu, ktorý sa okrem klasických lambicov (spontánne kvasené kyslé pivá) ako sú Gueuze (tri roky starý Lambic rezaný s "mladým" Lambicom), Kriek (čerešňový Lambic) alebo Framboise (malinový Lambic) nebojí vyrábať napríklad aj kyseláče s marhuľami, anásom, jahodami alebo banánmi. Naozaj!