Grodziskie
Historický pivný štýl Grodziskie pochádza z poľského mesta Grodzisk. Útml v komerčnej výrobe nastal po 2. svetovej vojne. Dnes ho niektoré malé pivovary opäť "objavujú".
Pivo sa varilo výlučne z pšeničného sladu údeného na dubovom alebo bukovom dreve, z poľských, českých alebo nemeckých chmeľov, stredne tvrdej síranovej vody s krátkou dobou kvasenia väčšinou kombináciou viacerých kvasiniek (nie však nemeckými kvasinkami určenými napríklad pre pivá štýlu HefeWeizen - pre ich fenolový a silne esterový charakter, ktorý je v tomto štýle nevhodný).
Nízka až mierna dymovosť má byť najviac výraznou aromatickou zložkou, vítaná je taktiež slabo korenistá, bylinková či kvetinková chmeľová aróma. V čistejších verziách sa dá rozoznať aj pšenica, a prekážkou nie sú ani ovocné estery (červené jablko alebo hruška). Kyslosť nie.
Farba slabožltá až stredne zlatá farba, mala by byť úplne priehľadná. Charakteristická je vysoká biela a trvácna pena.
Chuť taktiež nadymená, nižšej až strednej intenzity, v chuti kľudne silenejšia ako vo vôni, tiež môže vyvolať pocity sladkosti. Príchute šunky alebo slaniny sú nežiadúce. Pšenica zostáva na pozadí, problémom nie sú ani ľahké ovocné estery bez kyslosti, horkosť jemná, bylinná alebo kvetinková. Ľahké telo, svieže so suchším záverom. Sýtenie pomerne vysoké až šumivé (niekedy sa prezýva aj poľské šampanské), jemne pichľavé, žiadna hrejivosť alebo alkohol.
Vzdialene môže štýlovo pripomínať Berliner Weisse, avšak nikdy nie je kyslé. Údenosťou Rauchbier, ale tá by nemala byť tak intenzívna.
IBU: 20 - 35
SRM: 3 - 6
ABV: 2.5 - 3.3 %