Pivná turistika

Grodziskie

Grodziskie / Grätzer

Historický pivný štýl Grodziskie pochádza z poľského mesta Grodzisk. Útml v komerčnej výrobe nastal po 2. svetovej vojne. Dnes ho niektoré malé pivovary opäť "objavujú".
Pivo sa varilo výlučne z pšeničného sladu údeného na dubovom alebo bukovom dreve, z poľských, českých alebo nemeckých chmeľov, stredne tvrdej síranovej vody s krátkou dobou kvasenia väčšinou kombináciou viacerých kvasiniek (nie však nemeckými kvasinkami určenými napríklad pre pivá štýlu HefeWeizen - pre ich fenolový a silne esterový charakter, ktorý je v tomto štýle nevhodný).
Nízka až mierna dymovosť má byť najviac výraznou aromatickou zložkou, vítaná je taktiež slabo korenistá, bylinková či kvetinková chmeľová aróma. V čistejších verziách sa dá rozoznať aj pšenica, a prekážkou nie sú ani ovocné estery (červené jablko alebo hruška). Kyslosť nie.
Farba slabožltá až stredne zlatá farba, mala by byť úplne priehľadná. Charakteristická je vysoká biela a trvácna pena.
Chuť taktiež nadymená, nižšej až strednej intenzity, v chuti kľudne silenejšia ako vo vôni, tiež môže vyvolať pocity sladkosti. Príchute šunky alebo slaniny sú nežiadúce. Pšenica zostáva na pozadí, problémom nie sú ani ľahké ovocné estery bez kyslosti, horkosť jemná, bylinná alebo kvetinková. Ľahké telo, svieže so suchším záverom. Sýtenie pomerne vysoké až šumivé (niekedy sa prezýva aj poľské šampanské), jemne pichľavé, žiadna hrejivosť alebo alkohol.
Vzdialene môže štýlovo pripomínať Berliner Weisse, avšak nikdy nie je kyslé. Údenosťou Rauchbier, ale tá by nemala byť tak intenzívna.


IBU: 20 - 35
SRM: 3 - 6
ABV: 2.5 - 3.3 %

Pinta party 2024

včera 18:09 | adrik

Rok sa zišiel s rokom a opäť sme navštívili Pinta párty vo Wieprzi. Špička poľskej pivnej scény, nielen pivá od Pinty, ale aj rotujúce pípy, kolaboračky, street food, muzika, steet art a tento rok sme strihli aj prehliadku pivovaru.

#Pale Ale #International Pale Lager #NEIPA #IPA #Cold IPA #Brut IPA #Double NEIPA #Specialty Smoked Beer #Grodziskie #Imperial Baltic Porter #Specialty Wood-Aged Beer #Imperial Porter #Imperial Stout #Browar PINTA #Lubrow #Browar Monsters #ReCraft #TankBusters Co. #Ziemia Obiecana #Browar Trzech Kumpli #Põhjala #Browar Funky Fluid #PINTA Barrel Brewing

Husaria

14.04.2022 17:50 | adrik

Po všetkých tých DDH, Hazy, Juicy, Double ipách padne vhod niečo na obzvláštnenie. Napríklad pivo Husaria z Rodinného pivovaru Zichovec navarené v tradičnom takmer zabudnutom poľskom štýle Grodziskie.

#Grodziskie #Rodinný Pivovar Zichovec

Pivo v štýle Grodziskie (85/100)

31.10.2021 21:55 | adrik

Od Browaru Szalpiw zo stredného Poľska z mesta Poznaň by som najradšej ochutnal ich Barrel Aged Quadruple, no narazil som od nich v jednom krakowskom skłepe na pivo z úplne opačného alkoholového spektra - na ich Grodziskie.

#Grodziskie #Browar Szalpiw