Imperial Stout
IBU: 50 - 90
SRM: 30 - 40
ABV: 8 - 12 %
(podľa BJCP Kategória 20 C)
Chorvátsko - španielsky Imperial Stout s čokoládou, karobom a černicami navarený spoločne pivovarmi Garden Brewery a La Pirata Brewing.
Onehdá raz Bobo doniesol dve plechovky ejdžovaných RISov z poľského browaru Maryensztadt, ktoré som objavil v chladničke až teraz. Obe sú "bez minimálky", tak uvidíme, čo s nimi urobil čas ...
In Plenty je séria hustých dekadentných koláčov od švédskych Omnipollo. Dnes mandľovo - kávová torta (bez mandlí) s vanilkou s čokoládovým základom a 12 % alkoholu.
Imperial Stout ležaný 18 mesiacov v sudoch po Rittenhouse Rye Whisky a Heaven Hill s kokosovými čipsami zo Sri Lanky, kávovými zrnami z Brazílie, kakaovými bôbmi zo Svätého Tomáša a vanilkou z Madagaskaru a Ugandy. Iba od Pinta Barrel Brewing!
Imperial Pastry Stout Pablo s javorovým sirupom, kakaovými bôbami, vanilkou a laktózou od Nepomucenu.
Cezhraničný chorvátsko - maďarský kooperačný Imperial Stout s kávou a kokosom.
V sérii tekutých dezertov od Funky Fluid sa okrem iných dá nájsť aj poľská veľkonočná klasika - Mazurek (fuj, nie ten!). V plechovke nájdeš Imperial Stout s kakaovými bôbmi, hrozienkami, šupkami z pomarančov, laktózou a hnedým cukrom.
Rok sa zišiel s rokom a opäť sme navštívili Pinta párty vo Wieprzi. Špička poľskej pivnej scény, nielen pivá od Pinty, ale aj rotujúce pípy, kolaboračky, street food, muzika, steet art a tento rok sme strihli aj prehliadku pivovaru.
Imperial Stout ležaný 12 mesiacov v sudoch po Bourbonoch Wild Turkey a Heaven Hill, s javorovým sirupom, vanilkou a kávou macerovanou po Bourbone Grande Finale. A to všetko od koho iného ako od Pinty?
Námet na ďalší koláčik v sérii Royal Cookie našli Poliaci Funky Fluid až v Taliansku: tekuté čokoládovo - pistáciové Cannoli s kakaom a praženými pistáciami.
Cestou na koncert sme v Bratislave dali zopár pív.
Nový príspevok v sérii dezertov od Funky Fluid. Tentoraz do silného tmavého piva pridali kakaové bôby z Peru, poľské višne a marshmallow. Tekutý čierny lesný koláč!
Imperial Stout od Fuerst Wiacek s vanilkou a kávou, ktorú dodala miestna, teda berlínska pražiareň 19grams Specialty Coffee Roasters.
"Veľa veľa sladov, tonka fazuľky, madagaskarská bio vanilka, kampotské červené korenie, mmm ..." tak popisujú Bodku - spoločne navarený Imperial Stout dva košické pivovary: Fiam rozschwitz! a Padre.
Posledná časť venujúca sa Malte bude o podniku, v ktorom sme (nielen) po večeroch strávili najviac času.
Cez predĺžený víkend sme povymetali krakowské pivné knajpy, teda v tento deň jeden browar a jeden multitap.
Séria dezertov od browaru Funky Fluid a ich tekutá kokosová pralinka.
Cez predĺžený víkend sme povymetali krakowské pivné knajpy. Dnes posedenia a poľské krafty vo štvrti Kazimierz.
Ikonický Imperial Stout s vanilkou od Evil Twin Brewing z Queensu v New Yorku uvarený v rámci edície Retro Series.
Dva baskické pivovary v jednej plechovke a ich posadnutie čokoládou, kde okrem nej, kakaových bôbov a prášku použili osem druhov sladu, vrátane čokoládového jačmenného a ražného.
Imperial Pastry Stout s laktózou, kakaom, kokosom a mandľami uvarený v chorvátsko - nórskej kooperácii.
Čili a pivo. Úžasná kombinácia na posledný večer v Záhrebe.
Imperial Stout so slaným karamelom od metalistov z Bulharska (dík Bobo!).
Imperial Pastry Stout z Bulharska s kandizovaným cukrom, kakaovými bôbami, kávou, vanilkou a vínom Marsala a obsahom alkoholu 12 % (dík Bobo!).
Aj napriek neznesiteľným horúčavám nie je v hlavnom meste Chorvátska žiadna pivná púšť. Práve naopak. V prvý večer sme navštívili dva miestne pivovary.
Double Imperial Affogato Stout zo Záhrebu s laktózou, kakaom, kávou, fazuľami Tonka a vanilkovými strukmi.
Tento rok sa síce Pinta party 2023 konala bez festivalu One more beer, na ktorom svoje pivá ponúkala svetová pivovarnícka špička. Na pomoc si však prizvali päť spriaznených poľských browarov, takže okrem pív od Pinty si na festivale mohol ochutnať aj pecky od nich plus navyše festivalové pivo, ktoré navarilo dokopy všetkých šesť pivovarov.
Beer Bastards sú asi najväčšími makačmi, čo sa týka bulharských pivovarov. Svoje pivá najprv začali variť v zahraničných pivovaroch a po kladných odozvách a veľkom záujme založili najprv podnik s craftovým pivom a neskôr aj vlastný pivovar. Toto je Imperial Stout s kávou a kokosom uvarený pri príležitosti piateho výročia založenia ich kamenného pivovaru.
Imperial Stout zrený v sudoch od Laphroaig Whisky s údenými slivkami a čiernou lávovou soľou.
Imperial Pastry Stout s kakaom, kávou a fazuľou tonka verzia 2023.
Z malé vesnice Zhůř z plzenského kraja som dostal asfalt vo fľaši (dík Viktor). Aj keď staré české řčení vraví, že sa darovanému Stoutu na zuby nepozerá, predsa len sme si posvietili na obsah fľaše.
"Brazílska" séria Imperial Pastry Stoutov od poľského Nepomucenu. Základ rovnaký len s inou kombináciou surovín.
Čili pív nikdy nie je dosť, takže som uchmatol rovno dve verzie čili Imperial Stoutu z francúzskeho pivovaru La Débauche.
It´s a Feature je séria Stoutov imperiálnych a ejdžovaných. V každom z nich sú iné prídavky. Každý íný, každý zaujímavý.
Ďalší z mnohých Imperial Pastry Stoutou od Baskov, dnes s kávou a kokosom.
Dvojitá verzia stoutového evergrínu Gehenna od poľského browaru Golem, tentoraz v údenej verzii.
Na Budapest Beer Week sme sa dostali až na druhý deň - na sobotu Spočiatku nás zarazila veľkosť akcie: open air v areáli Dürer Kert, milión stánkov a miliarda ľudí. Všetko až príliš rozťahané. Masovka. Veľkými plusmi bol obrovský výber pivovarov a ich pív - od obyčajných pšeníc a ejlov, kyseláčov od výmyslu sveta až po x-krát chmelené ipy všetkého druhu a rôzne Imperial Stouty. Samozrejme aj kopec stánkov s jedlom. Naozaj bolo z čoho vyberať. O tom sa ani nemusíme baviť. Neviem ako to celé fungovalo v piatok, ale v sobotu zopár pivovarov chýbalo + niektoré sa ledva trápili s jedným výčapom (pritom každý pivovar mal ohlásené na deň štyri pivá z dvoch kohútov). Vytlačený bulletin tiež moc nepomohol. Jednak podľa názvu piva neviem, čo je to zač a za druhé zabudlo sa na nejaké miesto na poznámky (ok, bol tam v každom riadku asi 15 milimetrový stĺpček.). Že bolo treba k vysnívanému stánku dosť chodiť, to by som bez problémov prekúsol, človek aspoň popri degustovaní zašportuje, že boli len jedné toalety a dve umývacie stanice s nekonečnými šórami, s tým sa tiež dalo rátať. Ale doprdele by som poslal celý hudobný stejdž. Že práve ja kritizujem, že bola hudba extrémne nahlas, je minimálne čudné, ale všetky miesta na sedenie boli pred alebo okolo pódia (neviem, čo by sme robili v prípade nepriaznivého počasia?) a človek nepočul vlastného slova, keď si si po trojkilometrovej štafete po pivo na tú minútu k niekomu prisadol ...
Dosť hejtov. Veľa som ochutnať stihol, veľa nie, ale tieto pivá mi prišli zaujímavé:
A nakoniec od Berlínčanov ešte jeden Imperial Stout s kokosom a lieskovými orieškami s obsahom alkoholu 12 %!
Experimentálna a inovačná séria Dreams berlínskeho pivovaru Fuerst Wiacek, v ktorej flirtujú s neznámymi štýlmi, receptami a novými ingredienciami. Cieľom je uvariť vysnívané pivo ...
Plechovky s číslami #6 a #7 v sebe ukrývajú Imperial Stouty s obsahom alkoholu 11.5 %!
Máte problémy so spánkom? Dajte si dvanásť percentný Imperial Stout s kávou zo Švédska.
One More Beer Festival 2022 sa tento rok konal v mestečku Wieprz, v ktorom sídli Browar Pinta (tiež PINTA Barrel Brewing) a ktorý tu tiež oslavoval svoje narodeniny. Štyri hodiny pivného neba stáli 276 złotých (cca 58 €) - dokopy všetky tri sessions 666 zł. Na každej boli rovnaké pivovary, len s inými peckami. Ochutnávať ste z poldecového pohárika mohli do bezvedomia. Účasť potvrdilo 29 pivovarov a jedna ciderovňa, prirodzene z Poľska, Nórska, Švédska, USA, Talianska, Spojeného kráľovstva, Estónska, Lotýšska, Holandska, Rumunska, Nemecka, Ukrajiny, Belgicka alebo Čiech. Prekvapivo nikto zo Slovenska. Avízovaných bolo 59 vzoriek, ale pred záverečnou sa nalievali aj limitky z plechoviek a fliaš. Stihol som ochutnať rovných 40 druhov (samotných pív bolo viac ;)
Jeden narodeninový banánový Rum Barrel Aged Imperial Stout od Estóncov Põhjala.
Šialených vedcov z Maďarska na tejto stránke hádam netreba predstavovať. Klobúk dolu za ich neohraničenú fantáziu. Vďaka Viktorovi som sa dostal aj k jednej z ich posledných šialeností - kyslému Imperial Stoutu!
Imperial Stout s laktózou z poľského browaru Magic Road.
Druhé narodeniny Maltgardenu oslávili spolu s priateľmi Funky Fluid pečením narodeninovej torty s obsahom alkoholu 10.3 %.
Ďalšie Bistro Imperial Pastry Stout od Poliakov Deer Beer má podtitul Coconut & Peanut Butter Smooth Chocolate Cookie Stout. To bude opäť podívaná ehm pochutnaná.
Ak sa povie Peanut Butter Coffee Latte Imperial Fudge Stout, väčšina z vás určite hneď vie, čo si pod tým predstaviť :D Samozrejme, že hovoríme Pastry Imperial Stoute od Poliakov Deer Bear.
Kombinácia tabaku, sliviek a čokolády nebude v pivnom svete tá najdivokejšia, ale minimálne v našich končinách určite netradičná. A pasuje to vôbec dokopy?
18-ta limitovaná malá várka pivovaru Hellstork patrí Imperial Stoutu s kakaovými bôbmi a pistáciami.
Pivá, hlavne tie silnejšie, od Browaru Nepomucen sú stávkou na istotu. Ako napríklad aj tento Double Coconut & Milk Chocolate Double Pastry Stout.
Kooperácia, ktorá vznikla na základe priateľstva švédskeho pivovaru Dugges Bryggeri a anglického podniku Hunter & Sons, ktorý sa špecializuje na predaj kávy. Spoločne s Round Hill Roastery of Bath dodali etiópsku kávu Sidamo Dimtu a Švédi uvarili kávovo - čokoládový Stout.
Áno, áno, ďalšia zo stoviek recenzií na Zichovca. Všade len tie Zichovce, nikto nepodporuje maličké lokálne slovenské pivovary - nemám najmenší problém dať pivovarom druhé, tretiu šancu, ale čo ak aj po nej opäť len vylievam peniaze do umývadla? Navar dobré pivo a tiež ťa vychválim do nebies.
A ešte jeden ťažkotonážny Imperial Pastry Stout od Chorvátov the Garden Brewery s kakaovými luskami, bánanmi a sušienkovou arómou.
Ďalší ťažkotonážny Imperial Pastry Stout od Chorvátov the Garden Brewery s kakaovými luskami, kávou a banánmi.
Túto malú plechovku z nórskeho pivovaru Lervig som našiel v poľskom Lidli za úplne smiešnu cenu, ak si to rozložíte na pomer cena versus výkon. Globalizácia je sviňa a smäd ešte väčší.
Dnes tu máme štvoricu plechoviek z českého rodinného pivovaru Zichovec.
Tá posledná v sebe ukrývala Imperial Stout so škoricou a hnedým cukrom.
Len tak si zájsť do Budapešti na otočku? Prečo nie!
Čím to je, že na žiadnom tom Imperial Double Barrel Aged či onom sa mi nikdy nepodarí prekrútiť minimálnu trvanlivosť aspoň o mesiac? Ako napríklad na tomto Imperial Stoute s kokosom. Palec hore za peknú etiketu!
Z holandskej pekárne teda pardón pivovaru De Molen tentoraz vypadol dezert v podobe (Russian) Imperial Stoutu s názvom Rasputin.
Z dovolenky po Balkáne (dík Bɷbɷ) nám tu ešte zostala štvorica plechoviek od sofíjskeho pivovaru Sofia Electric Brewing.
Poslednou plechovkou je (našťastie) Imperial Stout s rašelinovým sladom a kávou uvarený v kooperácii s Lepi Dečki Brewery.
Tento rok sme pre pracovné povinnosti odskočili na prešovský Ki ci fras len v piatok a len vo dvojici. Po vrelom privítaní na mieste stretávame aj nejakých Košičanov. Dám tu aspoň zopár postrehov o tom, kvôli čomu sme sem merali cestu.
Podelím sa tu s vami ešte o jeden vysokopercentný dezertík, ktorý som ešte dostal k narodeninám od R+R (veľmi pekne za neho ďakujem!). Ide o 13 % Imperial Stout, ktorý si ešte chvíľku poležal v sude od americkej whiskey.
V štvrtom najväčšom meste Wrocławe viete okrem trpaslíkov hľadať po celom meste aj pivovary. My sme sa na celý večer rozsedeli v Stu Mostów. Mimochodom viete prečo ten názov?
Druhý z trojice urastených Mikkellerov, ktoré som dostal od svojej lásky k narodeninám.
Číslom dva je Imperial Stout so šampanskými kvasinkami, ktorý bol svojho času najsilnejším pivom v Škandinávii.
Prvý z trojice urastených Mikkellerov, ktoré som dostal od svojej lásky k narodeninám.
Dosť hanba, že sa o týchto dánskych kočovných priekopníkoch zmieňujem v recenziách až teraz, hoci sme po Kodani, ale i doma, vychlastali hektolitre ich pív. Od neálk až po ejdžované šialenosti, na aké ti nestačí fantázia.
Poďme teda na to - Imperial Stout s vanilkou, javorovým sirupom a kakaom navarený v Nórsku s voltážou 13 %.
Chorváti Garden Brewery sa pomaličky od varenia ľahučkých kyseláčov prepracovali až k ťažkotonážnym pivám. Posledné z nich - Imperial Maraschino Cherry & Tonka Bean Stout navarili v kooperácii s estónskym pivovarom Tanker Brewery.
Chorváti Garden Brewery sa pomaličky od varenia ľahučkých kyseláčov prepracovali až k ťažkotonážnym pivám. Ďalšie z nich - Imperial Salted Caramel & Chocolate Biscuit Stout - bolo navarené v kooperácii s luxemburským pivovarom Totenhopfen Brauhaus.
Chorváti Garden Brewery sa pomaličky od varenia ľahučkých kyseláčov prepracovali až k ťažkotonážnym pivám. Poďme na ďalšie z nich - Imperial Salted Caramel & Chocolate Biscuit Stout.
"Extinction is forever" je názov špeciálnej edície slovinsko - rakúskeho pivovaru Bevog Brewery: "Vyhynutie akéhokoľvek druhu je nezvratná strata. S každým vyhynutým zvieracím druhom prichádzame o biologické bohatstvo a rovnováhu ekosystému na planéte Zem. Ďalším by mohli byť ľudia. Musíme konať hneď!"
Poslednou, šiestou baskickou plechovka, s ktorou vás budem trápiť, je Imperial Pastry Stout s chuťou sladkého španielského pečiva Churros s čokoládou.
Spojením síl Švédov Dugges Bryggeri a šialených Poliakov Deer Bear vyšiel tento vysokoalkoholový Imperial Stout, ktorý zrel v sudoch od Portského. Budem sa musieť po pivách od Švédov ešte poobzerať. Veruže majú čo ponúknúť ...
"Extinction is forever" je názov špeciálnej edície slovinsko - rakúskeho pivovaru Bevog Brewery: "Vyhynutie akéhokoľvek druhu je nezvratná strata. S každým vyhynutým zvieracím druhom prichádzame o biologické bohatstvo a rovnováhu ekosystému na planéte Zem. Ďalším by mohli byť ľudia. Musíme konať hneď!"
V rámci projektu Barrel Kick maďarskí šialení vedci experimentujú s ťažkotonážnymi pivami, ktoré ležia v sudoch po rôznych dobrotách. Konkrétne tento Barrel Aged Mexican Hot Chocolate Imperial Stout (Generator stylów piwnych funguje!) s čili papričkami a škoricou ležal v sude od tequily. Viktor, vďaka za túto srandu!
Len tak zo zvedavosti. Koľko pivovarov z Lotyšska poznáš? Priznám sa, že ja okrem Malduguns ani jeden. V ich portfóliu pritom nájdeš štýl, aký si zmyslíš. Napríklad aj túto ich najtemnejšiu stránku Tumšā Puse.
Chladnejšie počasie priam vyzýva k ochutnávaniu silnejších a komplexnejších pív. Nie žeby som mal v lete problém dať si nejaký Stout alebo Porter alebo niečo ešte silnejšie, ale drvivá väčšina týchto pív nie je proti smädu a ak chce človek aspoň chvíľu vydržať v spoločnosti ... :)
Nedávno som sa dostal k Imperial Stoutu od známeho košického domovariča Drahoša aka Drahor (dík!). Poďme si teda sami navzájom honiť egá.
Niekedy sa k človek dostane k remeselnému pivu aj na miestach, kde by to vôbec nečakal. Pozdravujem do Prager Frühling 1968 (link). Tu som totiž narazil pre mňa dovtedy neznámy brnenský ehm berlínsky pivovar Schoppe Bräu. Pivovar sa narodil v štvrti Kreuzberg a je na scéne od roku 2001. V malom varí nefiltrované, nepasterizované pivá so surovinami tej najvyššej kvality a nebojí sa odbočiť z vychodenej cestičky. Ku mne sa dostali tieto berlínske pivá:
Nedá sa ani poriadne popísať, aké nebíčko v papuli vie privodiť cmurkanie mannerového likéru. Snáď raz recenzia na stránke www.likerova-turistika.sk. Táto firma sa v spolupráci Ottakringer BrauWerk rozhodla navatiť aj mannerovské pivo. Zopár pív z tohoto viedeňského pivovaru sa mi už do hrdla dostalo a niektoré boli v celku unikátne poňaté (uhorkový Berliner Weisse alebo kyseláč Flanders Red), takže som začal pátrať. A od koho iného mohlo vypadnúť, že má jeden kúsok v archíve ako od Boba. Vďaka! Prost!
Ako prvé pivo, ktoré som si doniesol z mojích pivných potulkách v Prahe (Malý / Veľký) je Imperial stout, od španielského pivovaru Garage Beer Co. - Circus Tears. Pre mňa úplne neznámy pivovar.
Prvým recenzovaným pivom na tomto portáli je výsledok kooperácie dvoch nezastaviteľných priekopníkov remeselného piva v Európe - škótskeho BrewDog-u a mojich dánskych obľúbencov To Øl. Hádam ani jedného z nich netreba predstavovať, tak prejdime hneď k pivu. Mercurial Mælk je ich spoločne navarený imperial milk stout s 12.2 percentami alkoholu. Toto bude streľba z kanónu.