Imperial Stout
IBU: 50 - 90
SRM: 30 - 40
ABV: 8 - 12 %
(podľa BJCP Kategória 20 C)
Imperial Stout s laktózou z poľského browaru Magic Road.
Druhé narodeniny Maltgardenu oslávili spolu s priateľmi Funky Fluid pečením narodeninovej torty s obsahom alkoholu 10.3 %.
Ďalšie Bistro Imperial Pastry Stout od Poliakov Deer Beer má podtitul Coconut & Peanut Butter Smooth Chocolate Cookie Stout. To bude opäť podívaná ehm pochutnaná.
Ak sa povie Peanut Butter Coffee Latte Imperial Fudge Stout, väčšina z vás určite hneď vie, čo si pod tým predstaviť :D Samozrejme, že hovoríme Pastry Imperial Stoute od Poliakov Deer Bear.
Kombinácia tabaku, sliviek a čokolády nebude v pivnom svete tá najdivokejšia, ale minimálne v našich končinách určite netradičná. A pasuje to vôbec dokopy?
18-ta limitovaná malá várka pivovaru Hellstork patrí Imperial Stoutu s kakaovými bôbmi a pistáciami.
Pivá, hlavne tie silnejšie, od Browaru Nepomucen sú stávkou na istotu. Ako napríklad aj tento Double Coconut & Milk Chocolate Double Pastry Stout.
Kooperácia, ktorá vznikla na základe priateľstva švédskeho pivovaru Dugges Bryggeri a anglického podniku Hunter & Sons, ktorý sa špecializuje na predaj kávy. Spoločne s Round Hill Roastery of Bath dodali etiópsku kávu Sidamo Dimtu a Švédi uvarili kávovo - čokoládový Stout.
Áno, áno, ďalšia zo stoviek recenzií na Zichovca. Všade len tie Zichovce, nikto nepodporuje maličké lokálne slovenské pivovary - nemám najmenší problém dať pivovarom druhé, tretiu šancu, ale čo ak aj po nej opäť len vylievam peniaze do umývadla? Navar dobré pivo a tiež ťa vychválim do nebies.
A ešte jeden ťažkotonážny Imperial Pastry Stout od Chorvátov the Garden Brewery s kakaovými luskami, bánanmi a sušienkovou arómou.
Ďalší ťažkotonážny Imperial Pastry Stout od Chorvátov the Garden Brewery s kakaovými luskami, kávou a banánmi.
Túto malú plechovku z nórskeho pivovaru Lervig som našiel v poľskom Lidli za úplne smiešnu cenu, ak si to rozložíte na pomer cena versus výkon. Globalizácia je sviňa a smäd ešte väčší.
Dnes tu máme štvoricu plechoviek z českého rodinného pivovaru Zichovec.
Tá posledná v sebe ukrývala Imperial Stout so škoricou a hnedým cukrom.
Len tak si zájsť do Budapešti na otočku? Prečo nie!
Čím to je, že na žiadnom tom Imperial Double Barrel Aged či onom sa mi nikdy nepodarí prekrútiť minimálnu trvanlivosť aspoň o mesiac? Ako napríklad na tomto Imperial Stoute s kokosom. Palec hore za peknú etiketu!
Z holandskej pekárne teda pardón pivovaru De Molen tentoraz vypadol dezert v podobe (Russian) Imperial Stoutu s názvom Rasputin.
Z dovolenky po Balkáne (dík Bɷbɷ) nám tu ešte zostala štvorica plechoviek od sofíjskeho pivovaru Sofia Electric Brewing.
Poslednou plechovkou je (našťastie) Imperial Stout s rašelinovým sladom a kávou uvarený v kooperácii s Lepi Dečki Brewery.
Podelím sa tu s vami ešte o jeden vysokopercentný dezertík, ktorý som ešte dostal k narodeninám od R+R (veľmi pekne za neho ďakujem!). Ide o 13 % Imperial Stout, ktorý si ešte chvíľku poležal v sude od americkej whiskey.
V štvrtom najväčšom meste Wrocławe viete okrem trpaslíkov hľadať po celom meste aj pivovary. My sme sa na celý večer rozsedeli v Stu Mostów. Mimochodom viete prečo ten názov?
Druhý z trojice urastených Mikkellerov, ktoré som dostal od svojej lásky k narodeninám.
Číslom dva je Imperial Stout so šampanskými kvasinkami, ktorý bol svojho času najsilnejším pivom v Škandinávii.
Prvý z trojice urastených Mikkellerov, ktoré som dostal od svojej lásky k narodeninám.
Dosť hanba, že sa o týchto dánskych kočovných priekopníkoch zmieňujem v recenziách až teraz, hoci sme po Kodani, ale i doma, vychlastali hektolitre ich pív. Od neálk až po ejdžované šialenosti, na aké ti nestačí fantázia.
Poďme teda na to - Imperial Stout s vanilkou, javorovým sirupom a kakaom navarený v Nórsku s voltážou 13 %.
Chorváti Garden Brewery sa pomaličky od varenia ľahučkých kyseláčov prepracovali až k ťažkotonážnym pivám. Posledné z nich - Imperial Maraschino Cherry & Tonka Bean Stout navarili v kooperácii s estónskym pivovarom Tanker Brewery.
Chorváti Garden Brewery sa pomaličky od varenia ľahučkých kyseláčov prepracovali až k ťažkotonážnym pivám. Ďalšie z nich - Imperial Salted Caramel & Chocolate Biscuit Stout - bolo navarené v kooperácii s luxemburským pivovarom Totenhopfen Brauhaus.
Chorváti Garden Brewery sa pomaličky od varenia ľahučkých kyseláčov prepracovali až k ťažkotonážnym pivám. Poďme na ďalšie z nich - Imperial Salted Caramel & Chocolate Biscuit Stout.
"Extinction is forever" je názov špeciálnej edície slovinsko - rakúskeho pivovaru Bevog Brewery: "Vyhynutie akéhokoľvek druhu je nezvratná strata. S každým vyhynutým zvieracím druhom prichádzame o biologické bohatstvo a rovnováhu ekosystému na planéte Zem. Ďalším by mohli byť ľudia. Musíme konať hneď!"
Poslednou, šiestou baskickou plechovka, s ktorou vás budem trápiť, je Imperial Pastry Stout s chuťou sladkého španielského pečiva Churros s čokoládou.
Spojením síl Švédov Dugges Bryggeri a šialených Poliakov Deer Bear vyšiel tento vysokoalkoholový Imperial Stout, ktorý zrel v sudoch od Portského. Budem sa musieť po pivách od Švédov ešte poobzerať. Veruže majú čo ponúknúť ...
"Extinction is forever" je názov špeciálnej edície slovinsko - rakúskeho pivovaru Bevog Brewery: "Vyhynutie akéhokoľvek druhu je nezvratná strata. S každým vyhynutým zvieracím druhom prichádzame o biologické bohatstvo a rovnováhu ekosystému na planéte Zem. Ďalším by mohli byť ľudia. Musíme konať hneď!"
V rámci projektu Barrel Kick maďarskí šialení vedci experimentujú s ťažkotonážnymi pivami, ktoré ležia v sudoch po rôznych dobrotách. Konkrétne tento Barrel Aged Mexican Hot Chocolate Imperial Stout (Generator stylów piwnych funguje!) s čili papričkami a škoricou ležal v sude od tequily. Viktor, vďaka za túto srandu!
Len tak zo zvedavosti. Koľko pivovarov z Lotyšska poznáš? Priznám sa, že ja okrem Malduguns ani jeden. V ich portfóliu pritom nájdeš štýl, aký si zmyslíš. Napríklad aj túto ich najtemnejšiu stránku Tumšā Puse.
Chladnejšie počasie priam vyzýva k ochutnávaniu silnejších a komplexnejších pív. Nie žeby som mal v lete problém dať si nejaký Stout alebo Porter alebo niečo ešte silnejšie, ale drvivá väčšina týchto pív nie je proti smädu a ak chce človek aspoň chvíľu vydržať v spoločnosti ... :)
Nedávno som sa dostal k Imperial Stoutu od známeho košického domovariča Drahoša aka Drahor (dík!). Poďme si teda sami navzájom honiť egá.
Niekedy sa k človek dostane k remeselnému pivu aj na miestach, kde by to vôbec nečakal. Pozdravujem do Prager Frühling 1968 (link). Tu som totiž narazil pre mňa dovtedy neznámy brnenský ehm berlínsky pivovar Schoppe Bräu. Pivovar sa narodil v štvrti Kreuzberg a je na scéne od roku 2001. V malom varí nefiltrované, nepasterizované pivá so surovinami tej najvyššej kvality a nebojí sa odbočiť z vychodenej cestičky. Ku mne sa dostali tieto berlínske pivá:
Ako prvé pivo, ktoré som si doniesol z mojích pivných potulkách v Prahe (Malý / Veľký) je Imperial stout, od španielského pivovaru Garage Beer Co. - Circus Tears. Pre mňa úplne neznámy pivovar.
Prvým recenzovaným pivom na tomto portáli je výsledok kooperácie dvoch nezastaviteľných priekopníkov remeselného piva v Európe - škótskeho BrewDog-u a mojich dánskych obľúbencov To Øl. Hádam ani jedného z nich netreba predstavovať, tak prejdime hneď k pivu. Mercurial Mælk je ich spoločne navarený imperial milk stout s 12.2 percentami alkoholu. Toto bude streľba z kanónu.