Pivná turistika

Lichtenhainer

Historický nemecký štýl pochádzajúci z Lichtenhainu, v Thüringene (centrálne Nemecko). Najväčšiu popularitu zažil koncom 19-teho storočia.
Pivo sa má podávať mladé. Základnými ingredienciami boli údený jačmenný slad, pšeničný slad (30 až 50 %, ale môže byť aj čisto len s jačmenným sladom), Lactobacilly a kvasinky vrchného kvasenia.
Vo vôni stredne silná, ale svieža dymová aróma. Tiež náznaky kyslosti a ovocných esterov - jablká alebo citróny. Akceptovateľné sú aj chlebové a sladové tóny. Bez chmeľových prejavov.
Svetložltá, žltá až zlatá farba, jasná, môže byť mierne zahmlená. Vysoká sivobiela hustá a trvácna pena.
V chuti stredná ovocnosť (citróny, jablká), hlavne v závere, mierna intenzita mliečnej kyslosti, žiadne funky. Charakter dymu podobný ako v aróme, skôr zo suchého dreva. Nízka horkosť (nie však chmeľová) v rovnováhe s kyslosťou. Svieža a čistá chuť s nižším avšak prítomným pšeničným charakerom.
Kyslosť môže byť štipľavejšia, vyššie sýtenie so stredným až ľahším telom.
Historicky aj štýlovo je príbuzné s veľkou európskou pšeničnou rodinou ako Gose, Berliner Weisse či Grodziskie. Má prvky z každého z nich, ale s vlastnou jedinečnou rovnováhou: kyslé a dymové chute nenájdete ani v jednom z vyššie spomínaných historických štýlov.


IBU: 5 - 12
SRM: 3 6
ABV: 3.5 - 4.7 %

Lichtenhainer Weisse (76/100)

16.10.2022 23:13 | adrik

Ritterguts Gose je najstaršia existujúca značka pivného štýlu Gose na svete - od roku 1824. V ich ponuke nájdete okrem Gose aj Sour Gose-Bock či Märzen-Gose alebo aj ďalší nemecký tradičný a zároveň takmer zabudnutý štýl - Lichtenhainer

#Lichtenhainer #Ritterguts Gose