NEIPA
IBU: 25 - 60
SRM: 3 - 7
ABV: 6 - 9 %
V rámci Yakima Chief Hops Selection si Browar Pinta ako jediný poľský pivovar vybral z poslednej úrody chmele Simcoe a Sabro.
Ďalšie navštívené podniky v od slnka vypriahnutom hlavnom meste Chorvátska. Deň druhý.
Single Hop NEIPA s najznámejším novozélandským chmeľom Nelson Sauvin od Poliakov Funky Fluid.
Ďalšia kolaborácia Pinty, tentoraz s domácimi pivovarmi - Cold IPA s Brokreacjou a Hazy IPA s Cztery Ściany. Obe s hoprejtom 18 gramov na liter!
Tento rok sa síce Pinta party 2023 konala bez festivalu One more beer, na ktorom svoje pivá ponúkala svetová pivovarnícka špička. Na pomoc si však prizvali päť spriaznených poľských browarov, takže okrem pív od Pinty si na festivale mohol ochutnať aj pecky od nich plus navyše festivalové pivo, ktoré navarilo dokopy všetkých šesť pivovarov.
Poľská chmeľová cestovná kancelária a ich výlet za Atlantik do brazílskeho regiónu Minas Gerais.
Poľsko - cyperská Juicy New England IPA uvarená od Funky Fluid a Radical Way.
Hazy IPA s chmeľmi Citra a Enigma od pivných Baskov.
Po viac než roku opäť nejaké pivo od škótskeho BrewDogu, ktorý stál za pivnou revolúciou v Európe a ich 8 % NEIPA so štyrmi odrodami novozélandských chmeľov.
Poľská chmeľová cestovná kancelária a ich dva najnovšie počiny: New York a Dijon. Druhá Hazy IPA je z krajiny galského kohúta.
Poľská chmeľová cestovná kancelária a ich dva najnovšie počiny: New York a Dijon. Dnes si ochutnáme Hazy IPU spoza Antlantiku.
Jedenásty ročník medzinárodnej súťaže domovaričských pív v Budapešti a nejaké to pivo popri nej.
Kooperácia troch pivovarov - tri nealko pivá. Birth (West Coast IPA), Life (Hazy IPA) a Death (Pilsner). Ja som sa dostal len k prvým dvom, nealko ležiak oželiem.
Dva pivné dni strávené v Bratislave. Deň prvý.
Nová séria českého pivovaru Chroust nás prevedie nezmieriteľnými bitkami medzi populárnymi chmeľmi. Ktorý to v tejto šťavnatej NEIPE vyhrá? Cryo Sabro alebo Mosaic?
Moje prvé stretnutie s Nectaronom - najmladším prírastkom novozélandského chmeľového inštitútu a hneď v single hop NEIPE od Zichovca.
Rovnaký recept varený v dvoch mestách. Pražsko - belehradská kooperácia, kedy každý pivovar uvaril rovnakú NEIPU, ktorá obsahuje iba chmle z južnej pologule.
Po Košice Pivo Feste nám Poliaci TankBusters nechali zopár plechoviek zo svojej zatiaľ ešte nie rozsiahlej produkcie, tak prečo ich neprevetrať? Kamenný pivovar majú na spadnutie, teda skolaudovanie, takže sa máme v budúcnosti na čo tešiť.
Séria #CALLtoCREATE poľského browaru Brokreacja s poľskými umelcami a ich umením na etiketách plechoviek.
Jeden z najobľúbenejších chmeľov vôbec - Nelson Sauvin a z neho single Hop NEIPA od Zichovca.
Ďalšia z mnohých chrousťáckych NEÍP s chmeľmi Cryo Mosaic, Strata a Wai-iti
Jesenné ranné cestovanie do pivovaru Zichovec je vždy v znamení hustej a neprenikavej hmly a tá ich neprestáva inšpirovať k vareniu nových pív typu New England IPA. Napríklad aj Hmlistého rána.
Ďalšie dobré správy z hlbokého kozmu. I-P-A-VERSUM číslo osem: ražná NEIPA s klasickými chmeľmi Amarillo, Chinook a Citra.
Hazy IPA s chmeľmi Simcoe a Mosaic od Poliakov Funky Fluid, ktorých hádam na tejto stránke netreba predstavovať.
Hazy IPA s chmeľmi Sabro a Citra zo španielskeho pivovaru Naparbier.
Vlajková loď od Zichovca Nectar Of Happiness výrazne nachmelená cryo verziou chmeľu Citra.
Anti, vďaka za túto fľašu!
Šokujúce odhalenie hneď na úvod: Brno mám radšej ako Prahu.
Cieľom výletu nebolo absolvovať čo najviac zastávok, ale skontrolovať po takmer troch rokoch tie obľúbené.
Juicy IPA od Poliakov Birbant.
Na Budapest Beer Week sme sa dostali až na druhý deň - na sobotu Spočiatku nás zarazila veľkosť akcie: open air v areáli Dürer Kert, milión stánkov a miliarda ľudí. Všetko až príliš rozťahané. Masovka. Veľkými plusmi bol obrovský výber pivovarov a ich pív - od obyčajných pšeníc a ejlov, kyseláčov od výmyslu sveta až po x-krát chmelené ipy všetkého druhu a rôzne Imperial Stouty. Samozrejme aj kopec stánkov s jedlom. Naozaj bolo z čoho vyberať. O tom sa ani nemusíme baviť. Neviem ako to celé fungovalo v piatok, ale v sobotu zopár pivovarov chýbalo + niektoré sa ledva trápili s jedným výčapom (pritom každý pivovar mal ohlásené na deň štyri pivá z dvoch kohútov). Vytlačený bulletin tiež moc nepomohol. Jednak podľa názvu piva neviem, čo je to zač a za druhé zabudlo sa na nejaké miesto na poznámky (ok, bol tam v každom riadku asi 15 milimetrový stĺpček.). Že bolo treba k vysnívanému stánku dosť chodiť, to by som bez problémov prekúsol, človek aspoň popri degustovaní zašportuje, že boli len jedné toalety a dve umývacie stanice s nekonečnými šórami, s tým sa tiež dalo rátať. Ale doprdele by som poslal celý hudobný stejdž. Že práve ja kritizujem, že bola hudba extrémne nahlas, je minimálne čudné, ale všetky miesta na sedenie boli pred alebo okolo pódia (neviem, čo by sme robili v prípade nepriaznivého počasia?) a človek nepočul vlastného slova, keď si si po trojkilometrovej štafete po pivo na tú minútu k niekomu prisadol ...
Dosť hejtov. Veľa som ochutnať stihol, veľa nie, ale tieto pivá mi prišli zaujímavé:
Ďalšia z množstva Neíp od Poliakov Nepomucen. Dnes s chmeľmi HBC 586, Sabro a Cryo Pop.
K siedmim narodeninám uviedol Browar Nepomucen sedem pív s etiketami zobrazujúcimi celý proces výroby piva. Štýlovo od NEÍP, Double ÍP, kyseláčov až po Imperial Stout. Dnes sa pozrieme na číslo jeden - Lab.
Za cieľ ďalšieho snorenia po poľských browaroch sme si vybrali mestečko na východe Poľska - Lublin. 356 tisíc obyvateľov, historické centrum a niekoľko podnikov a zákutí čakajúcich na objavenie.
Pinta Party 2022.
Remeselná párty roka. Milión stánkov s pivom a s jedlom, ale aj alkoholom, vstup voľný, platí sa len za žetóny, živé kapely, DJs, skłep otwarty, stovky zábavychtivých ľudí ... párty môže začať!
V rámci chmeľovej cestovnej kancelárie "navštívil" poľský browar Pinta už nejedno mesto. Litovský Vilnius, španielsku Barcelonu, americký Portland, dánsku Kodaň, estónsky Talinn a Tartu, nemecký Berlín, lotušskú Rigu, ukrajinský Kyjev a nórsky Stavanger. Najnovšie v kooperácii s pivovarom Sibeeria aj Prahu.
Je budúcnosť ÍP a NEÍP v Cryo chmeľoch? Bude sa chmeliť čoraz menším množstvom chmeľu, no pivá budú o to intenzívnejšie, ovocnejšie, džúsovejšie?
Dobrý názov pivovaru - Piwne podziemie s Warholovým banánom (trošku vytuneným chmeľmi) notoricky známym z debutného albumu the Velvet Underground.
Dve Hazy IPY od poľského Browaru Funky Fluid.
Dnes som si posvietil na zahmlené IPY z poľského pivovaru Maltgarden, ktorý má toho sám, ale aj za účasti v rôznych kooperáciách, na rováši viac než dosť.
Talus je jeden z mojich najobľúbenejších, ak nie úplne najobľúbenejší chmeľ. Takže spojenie Zichovec, NEIPA a Talus u mňa nemohlo zostať len tak bez povšimnutia.
Tohtoročná verzia NEIPY Freaky s chmeľmi HBC 630 a Strata od Poliakov Funky Fluid.
Séria NEÍP vypitých počas magickej cesty, ktoré boli uvarené v broware ReCraft.
Ako bonus ešte jedna plechovka od pivných Baskov - Hazy IPA s chmeľmi Mosaic, Citra a Vic Secret.
Three Amigos je Hazy IPA od pivných Baskov plná chmeľu. Každý dúšok je údajne ako zásobáreň piñat, z ktorých každá je plná tropických prekvapení. Plechovka tretia.
Zaslúbená zem - kráľovstvo El Dorado aka Hazy IPA od pivných Baskov. Plechovka prvá.
Zichovec a Černý Potoka? Dve z mocnej českej pivnej pětky. A keď ešte spoločne navaria nejaké pivo?
Okrem Cryo chmeľov sa na trhu objavujú aj chmeľové oleje. Napríklad aj Juicy Fruitbomb od Hopzoil Majik™, ktorý použil poľský pivovar AleBrowar a ktorý má byť skutočnou ovocnou bombou. Tiež deklaruje "sviežu, intenzívnu, ovocnú vôňu získanú zo zmesi chmeľov Azacca, Jaryllo, Cascade, Chinook, Cashmere a El Dorado." Poďme teda na to.
Poslednú dobu si celkom idem pivá od pražských kočovníkov Sibeeria. Hlavne ich Cryo Hop IPY / NEIPY sú pecka. O takom niečom v krajine, kde sa ejly varia dekokčne a chmelí sa ŽPČ alebo Sládkom môžeme akurát tak snívať mokré sny ...
Apropo viete, aké pivo podávajú vo vozňoch Českých dráh?
Dnes som pre "zmenu" siahol po Single Hop NEIPE s americkým chmeľom Idaho 7.
Kooperácia u nás veľmi dobrej známej poľskej Pinty a ukrajinského pivovaru Rebrew. Plní nádeje na mier sa plánovala veľká premiéra v Kyjeve. Dnes chlapci z pivovaru Rebrew namiesto varenia piva bojujú za svoju krajinu. A Pinta namiesto plánovania cesty do Kyjeva začali plánovať skutočnú pomoc. Všetok zisk z tohoto piva poputuje do fondu pomoci SOS Ukrajina.
Trio dosť podobných íp zo slovinsko - rakúskeho pivovaru Bevog Brevery.
Po zrovna posledných nie veľmi pozitívnych skúsenostiach s headlinermi BrewDogu Elvisom Juiceom resp. Punk Ipou, ale i spoločnou kooperačkou s Mikkellerom Urban Fog premýšľam, či to už títo priekopníci európskeho crafu nemajú dávno za sebou a nefunguje pri nich iba spomienkový optimizmus a idú si už iba na kvantitu, nie kvalitu (áno, marketing a reklamu stále ovládajú dokonale)?
Jednoducho NEIPA s grapefruitom z postějovského pivovaru Axiom Brewery.
Všetci vedia, že tretie pokračovanie Krstného otca za moc nestálo. Pevne verím, že Godfather III. od budapeštianskeho pivovaru Reketye nedostane mať rovnaké hodnotenie.
Švédsko - nemecká New England IPA s chmeľom Talus? Sem s ňou!
Chmeľ Talus (HBC 692) je dcérou známejšieho novomexického chmeľu Sabro. Dajme mu rok a verím tomu, že popularitou s prehľadom predbehne aj svojho staršieho bračeka. Do svojho piva sa ho rozhodli dať aj chorvátski pivní nadšenci v Garden Brewery. A aby toho nebolo málo, pivo vykvasili pomocou dvoch kmeňov severských Kveik kvasiniek.
Rok sa zišiel s rokom a opäť je dostať ďalší vianočný set pív z pivovaru Huncút z Tomášoviec zo Stredného Slovenska.
Dnes tu máme štvoricu plechoviek z českého rodinného pivovaru Zichovec.
Na tú tretiu som sa tešil najviac - Black NEIPA s papričkami habanero!
Revízia dvoch starších receptov z pivovaru General avšak s novým sládkom. Ako dopadla?
Krakow. Druhé najväčšie poľské mesto. Cez deň vhodné na výjazdy za históriou, po zotmení sa zmení na bujaré párty mesto plné ľudí. A samozrejme aj pozemský raj pre pivopičov!
Krakow. Druhé najväčšie poľské mesto. Cez deň vhodné na výjazdy za históriou, po zotmení sa zmení na bujaré párty mesto plné ľudí. A samozrejme aj pozemský raj pre pivopičov!
Poctivo sa snažíme ochutnávať všetky novinky, ktoré aj na slovenský trh prináša Rodinný pivovar Zichovec. A že ich nie je málo. Tentokrát sme vyskúšali New England IPU Taste Like Summer s piatimi chmeľmi. Koláčikové Stouty si necháme přespříště.
Tretí a zároveň posledný deň nášho výletu do poľského mesta Wrocław, kedy sme navštívili tri lokálne podniky.
V štvrtom najväčšom meste Wrocławe viete okrem trpaslíkov hľadať po celom meste aj pivovary. My sme sa na celý večer rozsedeli v Stu Mostów. Mimochodom viete prečo ten názov?
Pinta už dávno nie je iba Atak Chmielu, ale produkujú plechovky so šialeným chmelením, ovocnými kyseláčmi alebo ultra sladkými roztopenými koláčikmi.
Ďalší bavorský pivovar a ďalšia štvorica plechoviek.
Za tieto, ale aj za predošlé treba poďakovať veľkému zberačovi a nákupcovi všetkých pív - Bobovi.
Teraz si dáme štvoricu pív z ďalšieho bavorského pivovaru, a to True Brew Brewing Company. Na tretej kreslenej plechovke s názvom Somewhere Nowhere nájdete naozaj všeličo, len nie druh piva.
Dve verzie DDH NEIPY resp. Double NEIPY od bavorského pivovaru Yankee & Kraut v skryto úchylných plechovkách.
Rodinný pivovar Zichovec v kooperácii s americkým spolkom pestovateľov chmeľov sa pustili do Single Hop NEIPY, ktorá dostala názov I´m Waiting here.
Na Slovensku stále populárnejší chorvátsky pivovar The Garden Brewery prináša aj k nám stále množstvo noviniek. Napríklad taká Hazy IPA chmelená nielen chmeľom Sabro.
Session NEIPA s brusnicami a vňaťou vŕbovky uvarená v kooperácii českých létajících pivovarov Černý Potoka a Falkon.
Druhá časť pochodovania s bratislavským pivovarom General. Tentoraz sme sa pozreli na kyseláče.
Chorvátsky pivovar Nova Runda môžeme považovať za priekopníkov tamojšej craft scény. Takže ak sa v lete budete čľapkať niekde na Jadrane, skúste sa namiesto Karlovačka a Ožujskla poobzerať po ich pekných plechovkách. Stoja určite za to!
Konečne som sa dostal k produkcii všade tak vychvaľovaného prvého nealkoholického pivovaru Nilia z Liptovského Mikuláša. A veruže mi mnoho ľudí s očakávaním potvrdilo (niektorí dokonca prevádzkujú vlastné podniky), že by radi podporili slovenského výrobcu nealkoholického piva (nebavíme sa o farebných plechovkách sirupových vôd z veľkých pivovarov).
"Extinction is forever" je názov špeciálnej edície slovinsko - rakúskeho pivovaru Bevog Brewery: "Vyhynutie akéhokoľvek druhu je nezvratná strata. S každým vyhynutým zvieracím druhom prichádzame o biologické bohatstvo a rovnováhu ekosystému na planéte Zem. Ďalším by mohli byť ľudia. Musíme konať hneď!"
Po krátkej odmlke sme tu znova so spoločnými hodnoteniami.
Voľba padla na Juicy NEIPU od kočovníkov Damian Gypsy Brewery, ktorá bola navarená v sokolovskom Permone. Pod čiarou musím napísať, že na Slovensku tento štýl úspešne zvládlo minimum pivovarov. Ako sa to podarilo Damiánovcom?
Poľský pivovar Perun, situovaný niekoľko kilometrov južne od Varšavy, by svojou pestrou ponukou skryl nielen väčšinu slovenských pivovarov. Pokiaľ mi ešte pamäť slúži, toto je moje prvé pivo od nich a hneď Hazy Sencha Earl Grey IPA. Pekné prvé stretnutie, nie? Je pravdou, že čajové IPY cielene vyhľadávam (samozrejme ak ich pivovar varí), takže som bol na tento čajovo - pivný mok celkom zvedavý. Snáď sa mi raz podarí naraziť aj na ich Braggot alebo Barley Wine.
Pivovar Tiny Rebel funguje vo Walese od roku 2012 a neprevádzkujú tam len svoj pivovar (v 2017 sa stihli presťahovať do nového pivovaru), ale starajú sa aj o niekoľko vlastných podnikov. Za ten čas si isto natrafil na ich kreslené plechovky. Napríklad ako ja naposledy na ich NEIPU Holy Hand Grenade.
Pizza a pivo. Pre mnohých ideálna kombinácia. Aj keď existujú pivá s pizzou v zložení, tak v tomto je našťastie iba na etikete. A že tá nepredáva! Ako pozerám na ďalšie plechovky z tohoto browaru (kreslí ich nejaký šialenec - myslené v tom najlepšom zmysle slova), určite táto od Hopita nebude jediná.
Do siete ďalšej spoločnej degustácie sa nám chytilo benefičné pivo Zkruhovec. Ide o kooperáciu nadácie Zkruhu, ktorá už 10 rokov organizuje charitatívne tattoo happeningy a Rodinného Pivovaru Zichovec. 50 % z predaja bude venované rodinám, ktoré to naozaj potrebujú. Tak hajde všetci na pivo!
Ešte nejaká zabudnutá butelka z výletu do Poľska, pri ktorom som vyfasoval pszeniczne i przyjemnie pijalne IPA od AleBrowaru. AleBrowar je pivovar zo severu Poľska a jeho portfólio je naozaj pozoruhodné. Dnes si predstavíme ich New England Wheat IPU s názvom Derby Girl.
Viedenský pivovar Brew age som už na týchto stránkach spomínal a mal som v pláne vybrať z nekonečného zoznamu svetových pivovarov úplne niečo iné, ale táto NEIPA mi tak učarovala, že mi to proste nedalo.
Ktorý český pivovar varí najviac pív v štýle NEIPA, Milkshake IPA alebo kyseláčov? A do toho sa ešte neboja pridať ovocie? Bingo! Rodinný Pivovar Zichovec. Je libo NEIPU s passion fruit? Žiaden problém!
Niekedy sa k človek dostane k remeselnému pivu aj na miestach, kde by to vôbec nečakal. Pozdravujem do Prager Frühling 1968 (link). Tu som totiž narazil pre mňa dovtedy neznámy brnenský ehm berlínsky pivovar Schoppe Bräu. Pivovar sa narodil v štvrti Kreuzberg a je na scéne od roku 2001. V malom varí nefiltrované, nepasterizované pivá so surovinami tej najvyššej kvality a nebojí sa odbočiť z vychodenej cestičky. Ku mne sa dostali tieto berlínske pivá:
Ďalšia šleha od bláznov zo Zichovského pivovaru, tentoraz uvarená v kooperácii s Falkonom (pre mňa momentálne dva top české pivovary). Že vraj Sour NEIPA so škoricou. Kde a kedy to skončí? Ja dúfam, že nikdy. Poďme teda na to!
Po dlhšej dobe som mal možnosť stráviť weekend v stovežatom meste - v Prahe. Ako pri každej návšteve cieľ bol jasný, stráviť fajn večer pri pive a objaviť niečo nové. Situácia sa ale vyvinula inak a po veľmi neúspešných pokusoch o rezerváciu sa vyberáme do mesta "na slepo" nájsť miesto, kde nás to vcucne. Podarilo sa! Malý / Velký.