Potulky Lublinom, 2. časť
16.09.2022 22:33 | adrikZa cieľ ďalšieho snorenia po poľských browaroch sme si vybrali mestečko na východe Poľska - Lublin. 356 tisíc obyvateľov, historické centrum a niekoľko podnikov a zákutí čakajúcich na objavenie.
Za cieľ ďalšieho snorenia po poľských browaroch sme si vybrali mestečko na východe Poľska - Lublin. 356 tisíc obyvateľov, historické centrum a niekoľko podnikov a zákutí čakajúcich na objavenie.
Aj keď Browar Zamkowy Cieszyn v poľskom Tešíne patrí pod skupinu Zywiec, má voľnú roku pri tvorbe a varení zaujímavých pív. Napríklad pri tomto Quadrupeli. Ď B.
Opátstvo založil v roku 1293 Bernhard z Prambachu, biskup z Pasova, ako cisterciánsky kláštor. Po mnohých pohromách, ktoré toto opátstvo sprevádzali po celú jeho históriu (1699 požiar alebo 1786 rozpustenie kláštora), ho v roku 1925 obnovili nemeckí mnísi, ktorí boli po 1. svetovej vojne vyhnaní z opátstva Oelenberg v Alsasku. 2. decembra 1939 opátstvo zabralo gestapo a bola vysťahovaná miestna komunita o počte 73 osôb. Štyria mnísi skončili v koncentračnom tábore Dachau, ostatní boli uväznení alebo museli narukovať. Po vojne sa vrátila asi len tretina z nich. Dnes je v opátstve iba sedem mníchov.
Oficiálne označenie trapistické pivo sa zaviedlo Medzinárodnou asociáciou trapistov (International Trappist Association) v roku 1997. Dovtedy sa všetky pivá varené v kláštoroch označovali jednoducho "abbye beers" (Bières d'Abbaye alebo Abdijbier). V súčasnosti varí trapistické pivo až 14 kláštorných pivovarov. Šesť v Belgicku, dva v Holandsku a po jednom vo Francúzsku, Rakúsku, USA a najnovšie aj v Taliansku, Španielsku a Anglicku. Označenie Authentic Trappist Product má iba dvanásť z nich. Prečo? Musia spĺňať tieto tri kritériá:
1. Všetky suroviny na výrobu musia byť vyrobené alebo vypestované v bezprostrednom okolí opátstva.
2. Výroba sa musí realizovať pod dohľadom mníchov alebo mníšok.
3. Pivovar nemá slúžiť ako ziskový podnik. Zisky by mali byť určené pre potreby kláštora, charitatívnu prácu alebo pomoc ľuďom v núdzi.