Synergia (90/100)
10.09.2024 23:14 | adrikRussian Imperial Stout ležaný 20 mesiacov v sudoch po Borbone Weller s javorovým sirupom, kakaovými bôbami a vanilkou. Iba od Pinta Barrel Brewing!
Russian Imperial Stout ležaný 20 mesiacov v sudoch po Borbone Weller s javorovým sirupom, kakaovými bôbami a vanilkou. Iba od Pinta Barrel Brewing!
Dva pivné dni strávené v Bratislave. Deň druhý.
Dva RISy v krabičkách z juhu Poľska z obce Świętochłowice uvarené ešte v roku 2019.
Na Budapest Beer Week sme sa dostali až na druhý deň - na sobotu Spočiatku nás zarazila veľkosť akcie: open air v areáli Dürer Kert, milión stánkov a miliarda ľudí. Všetko až príliš rozťahané. Masovka. Veľkými plusmi bol obrovský výber pivovarov a ich pív - od obyčajných pšeníc a ejlov, kyseláčov od výmyslu sveta až po x-krát chmelené ipy všetkého druhu a rôzne Imperial Stouty. Samozrejme aj kopec stánkov s jedlom. Naozaj bolo z čoho vyberať. O tom sa ani nemusíme baviť. Neviem ako to celé fungovalo v piatok, ale v sobotu zopár pivovarov chýbalo + niektoré sa ledva trápili s jedným výčapom (pritom každý pivovar mal ohlásené na deň štyri pivá z dvoch kohútov). Vytlačený bulletin tiež moc nepomohol. Jednak podľa názvu piva neviem, čo je to zač a za druhé zabudlo sa na nejaké miesto na poznámky (ok, bol tam v každom riadku asi 15 milimetrový stĺpček.). Že bolo treba k vysnívanému stánku dosť chodiť, to by som bez problémov prekúsol, človek aspoň popri degustovaní zašportuje, že boli len jedné toalety a dve umývacie stanice s nekonečnými šórami, s tým sa tiež dalo rátať. Ale doprdele by som poslal celý hudobný stejdž. Že práve ja kritizujem, že bola hudba extrémne nahlas, je minimálne čudné, ale všetky miesta na sedenie boli pred alebo okolo pódia (neviem, čo by sme robili v prípade nepriaznivého počasia?) a človek nepočul vlastného slova, keď si si po trojkilometrovej štafete po pivo na tú minútu k niekomu prisadol ...
Dosť hejtov. Veľa som ochutnať stihol, veľa nie, ale tieto pivá mi prišli zaujímavé:
Pinta Party 2022.
Remeselná párty roka. Milión stánkov s pivom a s jedlom, ale aj alkoholom, vstup voľný, platí sa len za žetóny, živé kapely, DJs, skłep otwarty, stovky zábavychtivých ľudí ... párty môže začať!
One More Beer Festival 2022 sa tento rok konal v mestečku Wieprz, v ktorom sídli Browar Pinta (tiež PINTA Barrel Brewing) a ktorý tu tiež oslavoval svoje narodeniny. Štyri hodiny pivného neba stáli 276 złotých (cca 58 €) - dokopy všetky tri sessions 666 zł. Na každej boli rovnaké pivovary, len s inými peckami. Ochutnávať ste z poldecového pohárika mohli do bezvedomia. Účasť potvrdilo 29 pivovarov a jedna ciderovňa, prirodzene z Poľska, Nórska, Švédska, USA, Talianska, Spojeného kráľovstva, Estónska, Lotýšska, Holandska, Rumunska, Nemecka, Ukrajiny, Belgicka alebo Čiech. Prekvapivo nikto zo Slovenska. Avízovaných bolo 59 vzoriek, ale pred záverečnou sa nalievali aj limitky z plechoviek a fliaš. Stihol som ochutnať rovných 40 druhov (samotných pív bolo viac ;)
Po dlhšom čase sa pozrieme aj na nejaké domovaričské pivko - Drahošov Russian Imperial Stout, ktorý bol uvarený z darovaných surovín.
Zašli ste si niekedy len tak na nákup do Lidlu a vrátili ste sa s BarleyWine a Russian Imperial Stoutom? U nás science fiction, u susedov v Poľsku denná rutina.
Poslednou butelkou z browaru Zamkowy Cieszyn bol Russian Imperial Stout, ktorý vznikol v spolupráci s poľským zväzom domovaričov.
Dnes nám chorvátsky pivovar Lepi Dečki Brewery ukáže, ako chutí Hyperbola. Teda ich Russian Imperial Stout s viac než 10 % alkoholu.
Tento rok sme pre pracovné povinnosti odskočili na prešovský Ki ci fras len v piatok a len vo dvojici. Po vrelom privítaní na mieste stretávame aj nejakých Košičanov. Dám tu aspoň zopár postrehov o tom, kvôli čomu sme sem merali cestu.
V roku 2013 vyhral tento Russian Imperial Stout, uvarený Peťom "Bobom" Bognárom a Jožkom Buňom ešte vo vtedajšom Buntavare, Výročnú cenu Slovenskej pivovarníckej akadémie Pivo roka. Odvtedy svetom pretieklo veľa piva. Po rokoch sa recept mierne upravil a uvaril v košickom Hostinci.
Naraziť v Holandsku na neobyčajné pivo nie je žiaden problém. Aj tá najzašitejšia samoobsluha na vidieku ponúka plné regály špeciálov od veľkých, ale i malých hráčov. A to radšej ani nepíšem o rôznych pivotékach ... Rovnako je to aj v podnikoch, bez problémov aj v tých, ktoré sa na pivá vôbec nešpecializujú. Aj náročnejší pivár si v nich vie vybrať, ak nie čapované, tak minimálne z ponuky lahváčov. A že sa tam s vami nijak nemaznajú. IPY, dubble, tripple, quadruple, hlavne Belgičania, ... rajská záhrada silných pív. Aj napriek týmto "vymoženostiam", či skôr štandartu, sme sa vybrali na MOUT Bierfestival.
Craft Beer Bottleshop & Bar (Zelný trh 250/14, 602 00 Brno-střed) je koncept výčapu a pivotéky v tržnici v strede Brna (neviem ako inokedy, ale cez vianočné trhy tam bol nenormálny klaustrofóbický nával), v ktorej sa popri horách všetkých tých Zichovcov, Clockov, Matušiek a Lucky Bastardov dá nájsť v chladničke aj niečo unikátnejšie. Napríklad Russian Imperial Stout od pivovaru Továrna zo stredočeského mesta Slaný. A keďže ja tento štýl môžem, tak nebolo o čom.