Pred odletom v Budapešti
09.11.2024 19:54 | adrikPred odletom sme stihli nejaké pivá v Budapešti ...
Pred odletom sme stihli nejaké pivá v Budapešti ...
Imperial Stout zrejúci 18 mesiacov v sudoch po bourbone Heaven Hill. Iba od Pinta Barrel Brewing!
Imperial Porter s kokosom, ktorý zrel 15 mesiacov v sudoch po Bourbonoch Wild Turkey a Buffalo Trace. Iba od Pinta Barrel Brewing!
Imperial Porter s kakaovými bôbmi z Dominikánskej republiky, javorovým sirupom z Kanady a škoricou zo Sri Lanky a Vietnamu, ktorý zrel 16 mesiacov v sudoch po Bourbone Wild Turkey a Rume Barbados. Iba od Pinta Barrel Brewing!
Russian Imperial Stout ležaný 20 mesiacov v sudoch po Borbone Weller s javorovým sirupom, kakaovými bôbami a vanilkou. Iba od Pinta Barrel Brewing!
Onehdá raz Bobo doniesol dve plechovky ejdžovaných RISov z poľského browaru Maryensztadt, ktoré som objavil v chladničke až teraz. Obe sú "bez minimálky", tak uvidíme, čo s nimi urobil čas ...
Imperial Stout ležaný 18 mesiacov v sudoch po Rittenhouse Rye Whisky a Heaven Hill s kokosovými čipsami zo Sri Lanky, kávovými zrnami z Brazílie, kakaovými bôbmi zo Svätého Tomáša a vanilkou z Madagaskaru a Ugandy. Iba od Pinta Barrel Brewing!
Rok sa zišiel s rokom a opäť sme navštívili Pinta párty vo Wieprzi. Špička poľskej pivnej scény, nielen pivá od Pinty, ale aj rotujúce pípy, kolaboračky, street food, muzika, steet art a tento rok sme strihli aj prehliadku pivovaru.
Imperial Stout ležaný 12 mesiacov v sudoch po Bourbonoch Wild Turkey a Heaven Hill, s javorovým sirupom, vanilkou a kávou macerovanou po Bourbone Grande Finale. A to všetko od koho iného ako od Pinty?
Mix šesť a osemnásť mesačných jačmenných vín z chorvátskeho pivovaru Medvedgrad, ktoré si ešte poležali v rumových sudoch.
Tento český Farmhouse zral dlhšie ako rok v dubovom sude po Bordeaux za prispenia divokých kvasníc a baktérií, aby následne ležal na hojnom množstve hlávok žateckého poloraného červeňáku. Za dovoz ďakujem Medojedovi!
Cez predĺžený víkend sme povymetali krakowské pivné knajpy. Dnes posedenia a poľské krafty vo štvrti Kazimierz.
Povedzme si to otvorene - maličký európsky ostrovný štátik Malta nikdy nemal ambíciu stať sa pivnou veľmocou. Miestni, expati aj turisti zaháňaju smäd v horúčavách, ktoré tu panujú po väčšine roka, domácimi priemyselnými ležiakmi Cisk alebo Skol, nebodaj Amber ejlom Blue Label nasýteným dusíkom, ktorý mu dosť pomáha v piteľnosti. Na ostrove sa nájde aj niekoľko maličkých remeselných pivovarov.
V prvej časti sa pozrieme na dva z nich.
Tento rok sa síce Pinta party 2023 konala bez festivalu One more beer, na ktorom svoje pivá ponúkala svetová pivovarnícka špička. Na pomoc si však prizvali päť spriaznených poľských browarov, takže okrem pív od Pinty si na festivale mohol ochutnať aj pecky od nich plus navyše festivalové pivo, ktoré navarilo dokopy všetkých šesť pivovarov.
Cognac, Sherry a Islay Whisky Barrel Aged Imperial Porter z Estónska.
Jedenásty ročník medzinárodnej súťaže domovaričských pív v Budapešti a nejaké to pivo popri nej.
Imperial Stout zrený v sudoch od Laphroaig Whisky s údenými slivkami a čiernou lávovou soľou.
Dnes jedno jačmenné víno, ktoré zrelo v koňakových sudoch v francúzskom pivovare La Débauche.
It´s a Feature je séria Stoutov imperiálnych a ejdžovaných. V každom z nich sú iné prídavky. Každý íný, každý zaujímavý.
Včerajší záver večera patril medzi inými aj takejto lakocinke - Imperialnemu Porteru Baltycki ležakowany w beczkach po burbone. Inak tento rok chytil zlatú medailu v kategórii Wood & Barrel Aged Baltic Porter na Konkurse Piw Rzemieślniczych w Krakowe.
Imperial Baltic Porter od dvoch "severských" velikánov: Estóncov Põhjala a poľskej Pinty dozrievaný v sudoch od jablkovice.
Na Budapest Beer Week sme sa dostali až na druhý deň - na sobotu Spočiatku nás zarazila veľkosť akcie: open air v areáli Dürer Kert, milión stánkov a miliarda ľudí. Všetko až príliš rozťahané. Masovka. Veľkými plusmi bol obrovský výber pivovarov a ich pív - od obyčajných pšeníc a ejlov, kyseláčov od výmyslu sveta až po x-krát chmelené ipy všetkého druhu a rôzne Imperial Stouty. Samozrejme aj kopec stánkov s jedlom. Naozaj bolo z čoho vyberať. O tom sa ani nemusíme baviť. Neviem ako to celé fungovalo v piatok, ale v sobotu zopár pivovarov chýbalo + niektoré sa ledva trápili s jedným výčapom (pritom každý pivovar mal ohlásené na deň štyri pivá z dvoch kohútov). Vytlačený bulletin tiež moc nepomohol. Jednak podľa názvu piva neviem, čo je to zač a za druhé zabudlo sa na nejaké miesto na poznámky (ok, bol tam v každom riadku asi 15 milimetrový stĺpček.). Že bolo treba k vysnívanému stánku dosť chodiť, to by som bez problémov prekúsol, človek aspoň popri degustovaní zašportuje, že boli len jedné toalety a dve umývacie stanice s nekonečnými šórami, s tým sa tiež dalo rátať. Ale doprdele by som poslal celý hudobný stejdž. Že práve ja kritizujem, že bola hudba extrémne nahlas, je minimálne čudné, ale všetky miesta na sedenie boli pred alebo okolo pódia (neviem, čo by sme robili v prípade nepriaznivého počasia?) a človek nepočul vlastného slova, keď si si po trojkilometrovej štafete po pivo na tú minútu k niekomu prisadol ...
Dosť hejtov. Veľa som ochutnať stihol, veľa nie, ale tieto pivá mi prišli zaujímavé:
Pinta Party 2022.
Remeselná párty roka. Milión stánkov s pivom a s jedlom, ale aj alkoholom, vstup voľný, platí sa len za žetóny, živé kapely, DJs, skłep otwarty, stovky zábavychtivých ľudí ... párty môže začať!
One More Beer Festival 2022 sa tento rok konal v mestečku Wieprz, v ktorom sídli Browar Pinta (tiež PINTA Barrel Brewing) a ktorý tu tiež oslavoval svoje narodeniny. Štyri hodiny pivného neba stáli 276 złotých (cca 58 €) - dokopy všetky tri sessions 666 zł. Na každej boli rovnaké pivovary, len s inými peckami. Ochutnávať ste z poldecového pohárika mohli do bezvedomia. Účasť potvrdilo 29 pivovarov a jedna ciderovňa, prirodzene z Poľska, Nórska, Švédska, USA, Talianska, Spojeného kráľovstva, Estónska, Lotýšska, Holandska, Rumunska, Nemecka, Ukrajiny, Belgicka alebo Čiech. Prekvapivo nikto zo Slovenska. Avízovaných bolo 59 vzoriek, ale pred záverečnou sa nalievali aj limitky z plechoviek a fliaš. Stihol som ochutnať rovných 40 druhov (samotných pív bolo viac ;)
V Hniezdnom, v destilérii Nestville sa rozhodli navariť "silné pivo ležiackeho typu s výraznou sladovo - chlebovou chuťou a pridaných sliviek. Pivo má znamenitú chuť po zrení v sude po starospišskej slivovici."
Björn je názov Imperial Baltic Porter Rum Barrel Aged laskominy s obsahom alkoholu 12 %. A to ja môžem!
Otázka za milión. Čo má spoločné Chorvátsko s Estónskom?
Napríklad tento American Strong Ale, ktorý ešte zrel osem mesiacov v sudoch po Bourbone.
Podelím sa tu s vami ešte o jeden vysokopercentný dezertík, ktorý som ešte dostal k narodeninám od R+R (veľmi pekne za neho ďakujem!). Ide o 13 % Imperial Stout, ktorý si ešte chvíľku poležal v sude od americkej whiskey.
Rumbullion! je názov Foreign Extra Stoutu od pražských kočovníkov Four Elements Brewery, ktorý ležal dva mesiace na dubovom dreve s výberovým karibským rumom Ableforth´s Rumbullion Chilli and Chocolate, do ktorého ešte boli pridané papričky Chipotle a Jalapeno.
Spojením síl Švédov Dugges Bryggeri a šialených Poliakov Deer Bear vyšiel tento vysokoalkoholový Imperial Stout, ktorý zrel v sudoch od Portského. Budem sa musieť po pivách od Švédov ešte poobzerať. Veruže majú čo ponúknúť ...
V rámci projektu Barrel Kick maďarskí šialení vedci experimentujú s ťažkotonážnymi pivami, ktoré ležia v sudoch po rôznych dobrotách. Konkrétne tento Barrel Aged Mexican Hot Chocolate Imperial Stout (Generator stylów piwnych funguje!) s čili papričkami a škoricou ležal v sude od tequily. Viktor, vďaka za túto srandu!
Pri turistikovaní nočnou Ostravou som narazil aj na tento Bourbon Barrel Aged Imperial / Amber Czech Lager. Na internete som našiel zmienku iba o "čistej" verzii - chcel som vedieť, v akej lakocinke to ležalo. Etiketa je teda z "pôvodného" piva (to z neho nevytiahol ani desatiné % alkoholu?) a na nej len nálepka Bourbon Barrel Aged. To je všetko.