Pivná turistika

White IPA

Ovocná, korenistá a osviežujúca verzia americkej IPA so svetlejšou farbou, slabším telom a s výrazným kvasinkovým alebo korenistým charakterom typickým pre Witbier.
V aróme nachádzajúce sa mierne estery, často pomaranč, grapefruit, marhuľa alebo niekedy banán. Ľahko korenisté, zvyčajne po koriandri, pomarančovej kôre alebo klinčeku. Stredne nízka až stredná chmeľová vôňa, často po kôstkovom ovocí, citrusoch alebo tropickom ovocí. Estery a koreniny môžu znížiť vnímanie chmeľovej arómy. Nízka neutrálna, obilninová alebo chlebová sladovosť. Ľahká alkoholová aróma voliteľná.
Bledá až sýto zlatá farba. Typicky zahmlená. Stredne veľká až veľká, hustá biela pena. Trvácna.
V chuti stredné až vysoké estery, stredne nízka až stredne vysoká chmeľová chuť a ľahké korenie, rovnako ako pri aróme. Jemná sladová chuť, možno trochu chlebová. Vysoká horkosť. Stredne suchý, ale osviežujúci záver. Príchuť alkoholu na pozadí je voliteľná.
Stredne ľahké telo. Stredná až stredne vysoká karbonizácia. Jemné korenie voliteľné. Povolená nízka hrejivosť.
Charakteristickými zložkami sú svetlé a pšeničné slady, belgické kvasinky na Witbier, citrusový chmeľ amerického typu. Koriander a pomarančová kôra sú voliteľné.
Pre porovnanie je horká, chmeľová a silnejšia ako americká IPA, ale ovocná, korenistá a ľahká ako Witbier. Chmelenie nie je také výrazné ako v americkej IPA.


IBU: 40 - 70
SRM: 5 - 6
ABV: 5.5 % - 7 %

Budapest Beer Week 2022

15.10.2022 23:28 | adrik

Na Budapest Beer Week sme sa dostali až na druhý deň - na sobotu Spočiatku nás zarazila veľkosť akcie: open air v areáli Dürer Kert, milión stánkov a miliarda ľudí. Všetko až príliš rozťahané. Masovka. Veľkými plusmi bol obrovský výber pivovarov a ich pív - od obyčajných pšeníc a ejlov, kyseláčov od výmyslu sveta až po x-krát chmelené ipy všetkého druhu a rôzne Imperial Stouty. Samozrejme aj kopec stánkov s jedlom. Naozaj bolo z čoho vyberať. O tom sa ani nemusíme baviť. Neviem ako to celé fungovalo v piatok, ale v sobotu zopár pivovarov chýbalo + niektoré sa ledva trápili s jedným výčapom (pritom každý pivovar mal ohlásené na deň štyri pivá z dvoch kohútov). Vytlačený bulletin tiež moc nepomohol. Jednak podľa názvu piva neviem, čo je to zač a za druhé zabudlo sa na nejaké miesto na poznámky (ok, bol tam v každom riadku asi 15 milimetrový stĺpček.). Že bolo treba k vysnívanému stánku dosť chodiť, to by som bez problémov prekúsol, človek aspoň popri degustovaní zašportuje, že boli len jedné toalety a dve umývacie stanice s nekonečnými šórami, s tým sa tiež dalo rátať. Ale doprdele by som poslal celý hudobný stejdž. Že práve ja kritizujem, že bola hudba extrémne nahlas, je minimálne čudné, ale všetky miesta na sedenie boli pred alebo okolo pódia (neviem, čo by sme robili v prípade nepriaznivého počasia?) a človek nepočul vlastného slova, keď si si po trojkilometrovej štafete po pivo na tú minútu k niekomu prisadol ...
Dosť hejtov. Veľa som ochutnať stihol, veľa nie, ale tieto pivá mi prišli zaujímavé:

#Pastry Stout #White IPA #NEIPA #Imperial Stout #Specialty Wood-Aged Beer #Double IPA #Russian Imperial Stout #Barleywine #Red Rye IPA #Double NEIPA #Evil Twin Brewing #Sudden Death Brewing #Stigbergets Bryggeri #FIRST Craft Beer #Neon Raptor Brewing Co. #Adroit Theory Brewing Company #Balkezes #Uradalmi Brewery #Browar Funky Fluid #Polly´s Brew Co. #Finback Brewery #Dealbreaker #B Bop