Pivná turistika

Witbier

Svetlé a osviežujúce "biele" zahmlené ľahko korenisté belgické pšeničné pivo s vysokým sýtením, suchým záverom a nižsím chmelením z oblasti Leuvenu a Hoegaardenu.
Vôňa mierne sladová, chlebnatá, často s ľahkými tónmi medu alebo vanilky. Ľahko zrnitá korenisto - pšeničná aróma navoňaná po citrusoch, koriandri, často s komplexnými bylinnými, korenenými až peprovými tónmi na pozadí (nie je podmienkou), tiež pikantnosťou či citrusovo - pomarančovou ovocnosťou. Pridané korenie by malo ladiť s ovocnými, kvetinovými a sladkými arómami a nemalo by byť príliš silné či dominantné.
Veľmi bledá slamová až sýto žltá farba so zákalom od škrobu alebo kvasníc, čo môže evokovať až mliečny zákal. Hustá biela pena s dobrou retenciou.
Chuť príjemne chlebová, zrnitá, sladová opäť medovým alebo vanilkovým charakterom, stredne pikantné s citrusovo - pomarančovou ovocnosťou. Bylinno - korenisté chute, predovšetkým z koriandru a kôry z pomarančov, ale aj iných korenín, by mali byť jemné a vyvážené. Pikantno - zemitá chmeľová chuť nižšia až žiadna, nikdy neprekrýva korenistú zložku. Ako celok osviežujúce so suchým záverom a bez horkej, trpkej či drsnej dochuti. Witbier má tendenciu rýchlo podliehať skaze, najlepšie chutí čerstvý.
Stredne ľahké až stredné telo, často hladké a ľahko krémové. Šumivý charakter z vysokej karbonizácie.
Sypanie tvorí 30 - 60 % nesladovej pšenice, zvyšok nízkofarebný jačmenný slad. V niektorých verziách sa dá nájsť aj nesladovaný ovos či iné nesladové obilné zrná. Dojem sladkosti je často spôsobený nízkou horkosťou, nie zvyškovým cukrom. Tradične sa používajú koriandrové semienka a sušená pomarančová kôra Curaçao, ale aj iné koreniny (ale nemalo by sa to s nimi prehánať) a jemné ovocno - korenisté belgické kvasinky.
Štýlovo príbuzné nízkou horkosťou pivám typu Weissbier avšak s korenistým a citrusovým charakterom, ktorý pochádza viac z prídavkov ako kvasiniek.


IBU: 8 - 20
SRM: 2 – 4
ABV: 4.5 – 5.5 %

Bavorské more (75/100)

10.03.2022 22:37 | adrik

Bavorský pivovar Camba Bavaria sa nešpecializuje len na zabudnuté alebo tradičné pivné štýly, no aj tak som sa dostal k pšenici z Bavorského mora (Chiemsee). Dík B.!

#Witbier #Camba Bavaria

Návšteva De Koningshoeven brewery (La Trappe) (z archívu)

02.08.2020 22:54 | adrik

Oficiálne označenie trapistické pivo sa zaviedlo Medzinárodnou asociáciou trapistov (International Trappist Association) v roku 1997. Dovtedy sa všetky pivá varené v kláštoroch označovali jednoducho "abbye beers" (Bières d'Abbaye alebo Abdijbier). V súčasnosti varí trapistické pivo až 14 kláštorných pivovarov. Šesť v Belgicku, dva v Holandsku a po jednom vo Francúzsku, Rakúsku, USA a najnovšie aj v Taliansku, Španielsku a Anglicku. Označenie Authentic Trappist Product má iba dvanásť z nich. Prečo? Musia spĺňať tieto tri kritériá:
1. Všetky suroviny na výrobu musia byť vyrobené alebo vypestované v bezprostrednom okolí opátstva.
2. Výroba sa musí realizovať pod dohľadom mníchov alebo mníšok.
3. Pivovar nemá slúžiť ako ziskový podnik. Zisky by mali byť určené pre potreby kláštora, charitatívnu prácu alebo pomoc ľuďom v núdzi.

#Belgian Blond Ale #Witbier #Dubbel #Dunkles Bock #Belgian Dark Strong Ale #Tripel #Quadrupel #Bierbrouwerij de Koningshoeven - La Trappe Trappist

Tatranský Ríbezláčik (69/100)

03.07.2020 16:53 | adrik

Pri návšteve Popradu a Tatier nikdy nevynecháme návštevu minipivovaru Tatras. V prevažnej väčšine sme boli s ich bohatou produkciou nadmieru spokojný, dokonca by sa dalo napísať, že čo sa týka piva, patria medzi to najlepšie minimálne na východe Slovenska.
Z poslednej návštevy sme si doniesli Ríbezláčik 12°. Ide o ochutený Witbier s ríbezľami.

#Witbier #Minipivovar Tatras